Поиск

\"Ми на ділі підтверджуємо європейський вибір України\": Піаніст Олексій Ботвінов про фестиваль Odessa Classics — 2021

"Ми на ділі підтверджуємо європейський вибір України": Піаніст Олексій Ботвінов про фестиваль Odessa Classics — 2021

Плани на червень в Одесі

Текст: Ольга Ковтун

"Фестиваль — унікальний інструмент культурної та народної дипломатії"

З 2 по 11 червня та 24 червня 2021 року в Одесі пройде щорічний міжнародний фестиваль класичної музики Odessa Classics.

Цьогоріч у фестивалі візьмуть участь одразу п'ять оркестрів. Серед них Національний симфонічний оркестр України (Київ) і Національний одеський філармонічний оркестр, а також два західноєвропейські камерні колективи  Цюріхський і Брюссельський.

Відкриватиме фестивальну програму 2 червня Симфонічний оркестр Хайфи. Зокрема, в програмі фестивалю — літературно-музичний вечір, присвячений Рахманінову, концерт просто неба на Потьомкінських сходах і виступи провідних світових музикантів.

"Ми на ділі підтверджуємо європейський вибір України": Піаніст Олексій Ботвінов про фестиваль Odessa Classics — 2021 (фото 1)

5 лютого 2021 вийшов новий альбом Олексія Ботвінова  піаніста, народного артиста України та президента фестивалю Odessa Classics. Альбом було створено разом із музикантом Даніелем Хоупом. До нього увійшли твори Альфреда Шнітке, записані на лейблі Deutsche Grammophon. Виконання "Танго" Шнітке отримало вже більше мільйона переглядів на YouTube.

9 червня в Одеській філармонії відбудеться презентація альбому Олексія Ботвінова та Даніеля Хоупа в рамках Odessa Classics  2021.

Редакція BURO. поспілкувалася з Олексієм Ботвіновим і розпитала про особливості проведення музичного фестивалю в часи пандемії та його роль у культурній дипломатії країни.

На вашу думку, на якому рівні зараз знаходиться культура музичних фестивалів в Україні?

Коли ми з дружиною, в дуже важкому для країни серпні 2014 року, вирішили заснувати фестиваль Odessa Classics, ми навіть не могли припустити, що вже через три роки наш фестиваль потрапить у європейські фестивальні гіди і довідники для культурного туризму; що тривалість нашого фестивалю буде 10-14 днів і на ньому будуть паралельні програми, виставки і майстер-класи, а також конкурс молодих піаністів.

"Ми на ділі підтверджуємо європейський вибір України": Піаніст Олексій Ботвінов про фестиваль Odessa Classics — 2021 (фото 2)

"Ми на ділі підтверджуємо європейський вибір України": Піаніст Олексій Ботвінов про фестиваль Odessa Classics — 2021 (фото 3)

Успіх фестивалю показує затребуваність класичної музики в Україні.


Зараз фестивальний рух став розвиватися і в інших містах країни. Можна відзначити, наприклад, цікаві проєкти у Львові, Харкові та кілька київських літніх проєктів на відкритих просторах, які з кожним роком розвиваються і міцніють. Я впевнений, що цей тренд буде тривати і фестивальний рух в країні буде розвиватися, і досить динамічно.

Як би ви описали цільову аудиторію Odessa Classics? І чи сильно вплинула пандемія через коронавірус на організацію фестивалю в 2021 році?

Цільова аудиторія фестивалю  це любителі класики і сучасного мистецтва.


"Ми на ділі підтверджуємо європейський вибір України": Піаніст Олексій Ботвінов про фестиваль Odessa Classics — 2021 (фото 4)

Те, що відрізняє Odessa Classics від великих європейських фестивалів, — великий відсоток молоді в наших залах. Це відзначають всі артисти, які приїжджають до нас. І це дуже тішить!


Пандемія завдала тяжкого удару по культурному сектору в усьому світі. І умови, в яких нам доводиться готуватися до фестивалю, непрості. Крім вирішення звичного комплексу завдань доводиться бути мобільними і реагувати на постійні зміни ситуації не тільки в Україні, але і в країнах, звідки приїжджають наші артисти.

"Ми на ділі підтверджуємо європейський вибір України": Піаніст Олексій Ботвінов про фестиваль Odessa Classics — 2021 (фото 5)

Маючи досвід кризового менеджменту з проведення Odessa Classics в минулому році, коли наш фестиваль став одним із небагатьох у Європі, які змогли відбутися і не були скасовані, ми готові реагувати в разі необхідності на зміни. Якщо буде потрібно, то й дуже оперативно. Але на даний момент ми розраховуємо повністю виконати заявлену фестивальну програму. У повному обсязі і деталях.

Яка роль музичних фестивалів у культурній дипломатії України? Чи помічаєте ви якісь особливі тенденції у цьому напрямку?

Музичний фестиваль, особливо класичний,  унікальний інструмент культурної та народної дипломатії. І він особливо важливий і незамінний для таких молодих країн, як українська держава. Я вважаю, що держава може і повинна була б більш потужно підтримувати такі проєкти, як наш, адже ми не на словах, а на ділі підтверджуємо європейський вибір України, і допомога держави не завадила б.

Цьогоріч на фестивалі Odessa Classics відбудеться дуже цікава подія. Разом із письменником Михайлом Шишкіним ви представите літературно-музичний проєкт про Сергія Рахманінова. Як ви познайомилися з паном Шишкіним? Розкажіть, будь ласка, більш детально про цей захід.

"Ми на ділі підтверджуємо європейський вибір України": Піаніст Олексій Ботвінов про фестиваль Odessa Classics — 2021 (фото 6)

Ми познайомилися з Михайлом Шишкіним близько 10 років тому у Швейцарії, де він живе, а я дуже часто виступаю. Прочитавши його роман "Письмовник", я запропонував зробити спільний проєкт. Михайло знав мене як музиканта і довірився моєму творчому пориву. В результаті народився театральний спектакль, де я виступав в ролі автора інсценізації, режисера, сценографа і піаніста.

На сцені я грав на роялі і відбувалося театральне дійство за участі двох акторів Одеського українського театру. Ми зіграли більше 10 вистав. Шишкін приїжджав до Одеси, і йому все сподобалося. Він попросив мене зробити німецькомовну версію для швейцарської сцени. Так народилася друга версія проєкту  вже німецькою мовою, зі швейцарськими акторами і дещо зміненою концепцією, виходячи з особливостей швейцарських театральних трендів.

"Ми на ділі підтверджуємо європейський вибір України": Піаніст Олексій Ботвінов про фестиваль Odessa Classics — 2021 (фото 7)

Вистава з успіхом і прекрасними відгуками критиків була багато разів показана в різних містах Швейцарії.

А ось недавно Михайло склав музично-літературну трилогію. Це тексти для трьох проєктів, де моїм завданням було скласти музичний концепт. Тексти Михайла розраховані на музику Рахманінова, Прокоф'єва та Шостаковича. Є також проєкт на музику композиторів різних епох.


"Ми на ділі підтверджуємо європейський вибір України": Піаніст Олексій Ботвінов про фестиваль Odessa Classics — 2021 (фото 8)

В Одесі ми представимо рахманіновський проєкт — "Спочатку смерть,
потім — життя".
Це цитата самого
Сергія Васильовича Рахманінова.


"Ми на ділі підтверджуємо європейський вибір України": Піаніст Олексій Ботвінов про фестиваль Odessa Classics — 2021 (фото 9)

У ній він пояснює, як потрібно виконувати його музику. Текст Михайла Шишкіна неймовірно емоційний і в поєднанні з великою музикою створює потужний ефект впливу на глядача.

Я дуже радий, що нарешті зможу представити цей чудовий культурний проєкт нашій українській публіці.

Фестиваль Odessa Classics — 2021 пройде в Одесі з 2 по 11 червня та 24 червня. Більш детально ознайомитися з програмою фестивалю можна на офіційному сайті події. 

 

Дивіться також:

Плани на червень: Оголошено програму фестивалю Odessa Classics — 2021.

"Серж Лифар. Політ Ікара": В Києві відкривається виставка про легендарного танцівника родом з України.