Поиск

Яким буде Національний павільйон України на 59-й Венеційській бієнале

Яким буде Національний павільйон України на 59-й Венеційській бієнале

Проєкт презентували в The Naked Room

Текст: Buro 24/7

У 2022 році Україну представлятиме на Венеційській бієнале робота Павла Макова. Розповідаємо, що варто знати про художника та його проєкт "Фонтан виснаження. Висока вода"

Твори Макова зберігаються не тільки в українських музеях та приватних колекціях, а й у Центрі сучасного мистецтва Осаки, лондонському Музеї Вікторії й Альберта та Національній галереї Вашингтону. Він є членом Королівського товариства живописців та графіків Великобританії, Фюнських графічних майстерень у Данії та Спілки художників України.

Яким буде Національний павільйон України на 59-й Венеційській бієнале (фото 1)
Яким буде Національний павільйон України на 59-й Венеційській бієнале (фото 2)
Яким буде Національний павільйон України на 59-й Венеційській бієнале (фото 3)

На 59-й Венеційській мистецькій бієнале він презентує роботу “Фонтан виснаження. Висока вода” під кураторством Марії Ланько, Лізавети Герман і Бориса Філоненка. Над створенням проєкту Маков працював більше 20 років, ще з 1990-х. У Венеції робота вперше набуде форми повноцінного кінетичного об'єкта — діючого фонтану. За формою він нагадує піраміду, створену з воронок. Вода з найвищої точки ніколи не досягає нижньої, символізуючи виснаження.

Яким буде Національний павільйон України на 59-й Венеційській бієнале (фото 4)

Перший “Фонтан виснаження” художник створив у Харкові у 1995 році — тоді це був символ життя. Павла вразила кількість занедбаних фонтанів, постійні аварії та перебої у водопостачанні, що вилилось у серію робіт, об’єднаних стихією води й темою виснаження ресурсів. Зображення воронки натхнене місцем впадання річки Лопань у річку Харків. Фонтан так і не встановили в міському просторі Харкова. “Тоді я побачив, що суспільство не здатне сприйняти цей твір, не в змозі поставити собі діагноз”, — прокоментував ситуацію Павло Маков.

Яким буде Національний павільйон України на 59-й Венеційській бієнале (фото 5)

З тих пір образ “Фонтану” простежується у багатьох роботах художника. У квітні 2022 року фонтан нарешті встановлять — не у Харкові, а у Венеції, де вода щороку затоплює вулиці.

Головною ідеєю проєкту стала “глокалізація”. Задум кураторів — показати, як локальна повістка стала суголосною всьому світові, виснаженому пандемією, проблемами екології, соціальними мережами та воєнними конфліктами.

Яким буде Національний павільйон України на 59-й Венеційській бієнале (фото 6)
Над втіленням проєкту працювало архітектурне бюро "Форма"

"Для нас Павло Маков — не лише один із найвизначніших українських художників нашого часу. Важливо, що він не зупиняє розвиток творчої практики, експериментує, не боїться повертатися до своїх старих, але досі актуальних робіт, — пояснюють вибір художника Марія Ланько та Лізавета Герман. — Мистецтво Макова політичне, але не прямолінійне. Обрана спільно з Павлом робота розповідає про універсальні глобальні питання за допомогою художньої метафори та краси самого художнього об'єкта".

Яким буде Національний павільйон України на 59-й Венеційській бієнале (фото 7)

Проєкт запропонували Міністерству культури та інформаційної політики України, де його обрали на конкурсній основі. Кураторів об’єднало бажання гідно презентувати Україну на Венеційській бієнале сучасного мистецтва, представивши світу художника Павла Макова. Незалежні кураторки Марія Ланько та Лізавета Герман працюють разом більше 10 років. Їхній найвідоміший проєкт — галерея The Naked Room на Рейтарській. Борис Філоненко — куратор та арткритик, а також головний редактор видавництва IST Publishing.

59-та Венеційська бієнале пройде з 23 квітня по 27 листопада 2022 року.

 

Смотрите также:

"Сверток": Персональная выставка Вадима Панченко в арт-центре "Дзига".

Билли Айлиш, нарисованная украинским художником, украсила билборд в Нью-Йорке.