Поиск

До Діснея: Довженко-центр показує перші українські мультфільми онлайн

До Діснея: Довженко-центр показує перші українські мультфільми онлайн

"Мультагітпроп"

Текст: Buro 24/7

Центр презентував серію онлайн-показів "Відкритий архів"

У рамках серії онлайн-показів "Відкритий архів" Довженко-центр презентував анімаційну добірку "Мультагітпроп" 1927-1930 років. Добірку представив режисер-мультиплікатор Микита Лиськов.

У "Мультагітпроп" увійшли одні з найперших анімаційних фільмів України виробництва ВУФКУ (Всеукраїнське фотокіноуправління). Деякі з них представляють собою рекламу майбутніх фільмів, інші – слугують матеріалом для виховання громадян.

В анімації можна бачити буржуїв Ліги націй у костюмах янголів, що закликають до загального роззброєння, ворога радянського народу – прогульника, оду гідроелектростанції, екологічний ролик про папір, психоделічний парад музичних інструментів, костюмів, скульптур та багато іншого.

1926 року ВУФКУ заснувало Центральну мультиплікаційну майстерню на чолі з мультиплікаторами-новаторами В’ячеславом Левандовським та Володимиром Дев’ятніним, які в 1927 році створюють перші українські мультфільми "Українізація" та "Казка про солом’яного бичка". Ці стрічки не збереглися, однак дивом вціліли агітаційні та рекламні "мультиплікати" на теми роззброєння, соціалістичного будівництва, бюрократизму тощо, створені на базі Кінотехнікуму ВУФКУ в 1927-1930 роках.

Позначені впливом конструктивізму, ранні українські авангардистські мультфільми 1920-х років були полем не тільки для художнього, але й для технологічного експерименту, в якому народжувались такі дивовижні технічні відкриття, як винайдений В’ячеславом Левандовським автоматичний олівець — далекий передвісник комп’ютерної анімації.

Список мультфільмів:

  • "Дніпрельстан", 1927, реж. Євген Макаров
  • Анонс фільму "Одинадцятий", 1927, реж. Євген Макаров
  •  Анонс фільму "Проданий апетит", 1927
  • "Держпозика",1928, реж. Євген Макаров
  • "Казка про загальне роззброєння", 1929, реж. Михайло Войцман
  •  "Прогульник", 1929, реж. Яків Ройтман
  •  "Бережіть папір", 1929, реж. Яків Ройтман
  •  "Палац мистецтв СРСР", 1930, реж. Микола Ходатаєв (?).

Добірка "Мультагітпроп" доступна на сайті Довженко-центру до 10 листопада.

Читайте також:

Втрачений на 100 років фільм Дзиґи Вертова покажуть в Амстердамі.

"Магічне тлумачення знімального процесу": Катерина Горностай і команда художників про віжуал "Стоп-Землі".