Поиск

Щирi: Джамала, Onuka, Dakh Daughters розповіли про улюблені свята та традиції

Щирi: Джамала, Onuka, Dakh Daughters розповіли про улюблені свята та традиції

Благодійна ініціатива

Текст: Настя Сидько

В зйомці для проекту "Щирі. Свята"

Проект "Щирі" готує запуск нового благодійного календаря. У 2019 році темою стали традиційні українські свята. У зйомках календаря взяли участь 15 українських зірок, серед яких Джамала, Onuka, Dakh Daughters, Марія Єфросініна, Катерина Кухар, Тіна Кароль та інші. Всі вони позували у традиційних українських костюмах. Автентичними образами героїв займалася команда Музею Івана Гончара. Стилізувала зйомку дизайнер Наталія Каменська.

Вбрання, у яких позуюють зірки, представляють 100-літню історію українського одягу різних регіонів країни — Західне Поділля, Покуття, Гуцульщина, Галичина. Кожен з героїв демонструє один із місяців у костюмі, присвяченому українському святу. Редакція Buro 24/7 побувала на зйомках "Щирі. Свята" і дізналась у героїв, за що вони люблять свята і яких традицій дотримуються.    

Джамала

Липень, весільний костюм заможної нареченої з Черкащини

Я дуже люблю літо, і головні асоціації пов'язані з морем і сонцем. Липень — це Крим, черешня та полуниця. У природи так багато дарів, які ми не завжди помічаємо. Літо дозволяє відчути себе частиною всього цього земного різноманіття.

Якось я була на традиційному весіллі на Волині і на мене справили величезне враження місцеві обряди, які походять з сивої давнини. Вразили настільки, що дещо я запозичила для власного весілля. Я люблю поєднувати сучасне і традиційне.

Щирi: Джамала, Onuka, Dakh Daughters розповіли про улюблені свята та традиції (фото 1)

Найбільше запам'ятався, звичайно, обряд одягання нареченої. Традиційно хлопець ніби залишається вдома, а дівчина йде до свого нареченого. І коли вже відбуваються останні приготування, дівчину одягають і прикрашають, ніхто не стримує сліз. В цей момент чомусь всі завжди плачуть. Це таке своєрідне прощання. Дівчину віддають у нову сім'ю. І хоча найчастіше всі продовжували жити поряд, це все одно сприймалося як проводи в далекі краї.

Моє улюблене свято — день народження мого сина. 27 березня — найкращий день мого життя!

Ната Жижченко (Onuka)

Листопад, костюм старшої дружки на весіллі, Івано-Франківщина

Мені дуже подобається сама назва місяця — така романтична, ніжна і дуже природня. 16 листопада мої батьки відзначають річницю свого весілля. Вони разом ось уже 42 роки. Я захоплююсь тим, як у сучасному світі можна стільки років прожити разом і не втратити взаємоповаги і любові.

Мені пощастило побувати на автентичному весіллі в Ужгороді. Це було в горах: весело, з традиціями і водночас по-сучасному. Незабутні враження. Це було найкраще весілля, яке тільки можна собі уявити.

Найбільше запам'яталося, коли зранку, наступного дня після весілля, батьки наречених пішли в гори, назбирали грибів, а потім батько нареченої почав прямо надворі готувати бограч у величезному чані. Це було взагалі найсмачніше, що я пробувала у своєму житті.

Кожного Різдва я намагаюся їздити до своєї бабусі в Чернігів. Там ми збираємося всією родиною, традиційно готуємо 12 страв. І в нас є такий старовинний дубовий стіл, який робив ще наш прадід. Тому столові зараз більше 100 років. Він чудово зберігся і на свята ми ставимо його посеред кімнати. За столом збирається чотири покоління нашої родини. Виглядає так, наче в "Тінях забутих предків" Коцюбинського. Це найбільш душевний момент.

Наталка Галаневич і Соломія Мельник, учасниці гурту Dakh Daughters

Березень, традиційне вбрання Центральної України, Київська область

Наталка: Для мене це особливий місяць, бо я народилася в березні. Попри те, що він такий холодний у нас, я часто відчуваю, що рік починається саме в березні. Це справді таке оновлення, зародження нового.

Соломія: Так і є! В березні наша планета проходить через момент сонячного рівнодення. Природа прокидається від сну, земля готується до засівання, все живе відроджується і відновлюється! На зйомці ми позуємо з калачиками у вигляді пташок на паличці, які печуться традиційно навесні. Це була така дитяча забавка — зустрічаючи весну, закликати птахів, які на зиму відлітали у теплі краї. Ми самі такі пташечки не раз пекли. 

Наталка: Для мене найвідчутнішим святом є Маковія 14 серпня. Мені дуже подобається, коли в церкві стоїть цей запах трав, і ти одразу з міста потрапляєш на природу з цим пахучим зіллям. Для мене це дуже дивне відчуття, ще з дитинства, коли бабуся (вона була з Хмельниччини) робила ці маченики — коржі з маком. Цей смак, запах — від них дуже тепло і приємно. Дуже люблю це свято.

Соломія: А я люблю Різдво, коли готується багато страв і кутя. У нас вдома цього дуже дотримуються. Коли ти дійсно вкладаєш у це свій дух, силу, згадуєш предків — це перетворюється у таємниче дійство, справжній ритуал.

Наталка: Для нас із Соломією це таке важливе свято, що ми аж три роки поспіль святкували його в Парижі. Але ми все одно брали з собою зерно і там робили кутю. І хай не 12 страв, але кутя у нас була. Коли ми їхали на місяць, ми могли взяти менше речей для себе, але обов'язково знаходили місце для інгредієнтів на кутю - горішки, мак. І французів пригощали, їм дуже подобалось.

 

Виставка проекту "Щирі. Свята" відкриється 14 листопада в Музеї Івана Гончара. Замовити благодійний календар можна за посиланням. Усі кошти передадуть на підтримку музею.  

 

Читайте також: "Ми шукали Європу, а знайшли Україну". Onuka разговаривает с Dakh Daughters.

Больше