Поиск

Идеолог UAnimals: \"Ми не проти цирків, ми проти експлуатації тварин\"

Идеолог UAnimals: "Ми не проти цирків, ми проти експлуатації тварин"

Нужно быть добрее

Текст: Buro 24/7

Александр Тодорчук о коррупции и разрезанных жирафах

UAnimals – это зоозащитническая инициатива, которая пропагандирует запрет использования животных в цирках в Украине. Они первыми сообщили наделавшую много шума новость о том, что Министерство экологии и природных ресурсов поддержало эту идею. Главный редактор Buro 24/7 поговорил с автором инициативы UAnimals Александром Тодорчуком.

Интервью удалось записать только со второго раза.


Почему ты этим занялся? Сходил в цирк и тебе животных стало жалко?

Чесно кажучи, у мене немає драматичної історії на цю тему. Справа в тому, що я багато років їздив на роботу через Національний цирк. Це був такий момент, коли ти проіжджаєш і розумієш, що поруч з тобою відбувається щось погане, а ти жодним чином на це не реагуєш. Ніби ти ідеш, і якісь гопнікі б'ють дівчину, а ти проходиш повз. В якийсь момент мені стало цікаво, наскільки моє розуміння жахливості цирку відповідає дійсності – я почав ознайомлюватися з інформацією, розмовляти з людьми з Циркової академії. Стало зрозуміло, що все ще гірше, ніж я собі уявляв, тому, власне, виникла така ініціатива.


После того как Министерство экологии одобрило инициативу запрета животных в цирках, сколько еще времени нужно, чтобы появился соответствующий закон?

В Україні в принципі досить дивна система роботи законодавчих і взагалі будь-яких державних органів, і деколи складається враження, що вона створена таким чином, щоб ніхто не розумів, в чому її суть. Насправді, є кілька законопроектів, які направлені на заборону чи обмеження використання тварин в цирку в країні. По факту в Верховній Раді законопроект спочатку проходить комітети, в тому числі комітет протидії корупції, який каже про те, що корупційної складової немає, – і так далі. Міністерство екології свою рекомендацію озвучило, але це не є вказівкою до дії, а лише декларативною формою, тобто маленьким кроком до нашої мети.


Теперь, когда депутаты увидели, какое количество людей инициативу поддерживают, они же наверняка захотят пиариться на этой истории.

Скажімо так, вони побачили, що більша частина суспільства підтримує цю ідею, і далі, в залежності від їх мотивацій, хтось буде на цьому піаритись, а хтось, сподіваюсь, йти за волевиявленням громадян.


Как цирки на вашу деятельность реагируют?

Треба озвучити один момент: ми не виступаємо проти цирків, ми виступаємо проти експлуатації тварин у цирках. Коли хтось питає, а що ми бачимо на місці Національного цирку України, ми бачимо на його місці Національний цирк України, але той, в якому не використовують тварин. На жаль, нам чинять опір. Частково через небажання змін, частково через можливість додаткового заробітку на тваринах, тому що це можливість приховати гроші – тварини ж не можуть сказати, скільки грошей на їх утримання справді виділяють. Плюс деякі директори цирків – дресирувальники в минулому, тобто для них цирк – це і є тварини. Вони застосовують абсолютно всі класичні для України інструменти: хтось починає говорити, що наша ініціатива існує для того, щоб віджати у них приміщення, хтось – для того, щоб змінити директора. Але якщо будь-який директор цирку відмовиться від використання тварин, я буду першою людиною, яка підтримує його чи її на цій посаді. 

З іншого боку, у Національному цирку розвісили плакат з жирафою, якого розрізали, здається, в Данії. Він не має ніякого відношення до цирків [речь идет о жирафе Мариусе, которого селекционеры Копенгагенского зоопарка убили, чтобы не допустить скрещивания животных в пределах одной популяции. – Buro 24/7], але на плакаті написано, що саме це очікує тварин в разі заборони їх використання. Це такий своєрідний шантаж.


Но мы же и правда не знаем, что будет с животными после цирка. Есть какая-то мировая практика на этот счет?

Тільки в тоталітарних режимах можна було б при забороні взяти цих тварин і кудись перемістити. Але тварини є приватною власністю дресирувальників. Позбавити приватної власності неможливо. Міжнародна практика каже, що подібний процес розділений на декілька етапів: спочатку забороняється придбання і отримання тварин у власність для використання в сфері розваг, тобто закривається коридор їх постачання, і умовно за рік чи два вступає в силу заборона використання їх на арені. Мова йде про те, щоб власник за цей період міг вирішити подальшу долю тварини, яка, на жаль, є його власністю. З одного боку, тварини можуть залишитися у їх власності, але вони не зможуть їх експлуатувати. З іншого боку, вони можуть продати тварин або передати їх в реабілітаційні центри – скажімо, в Україні є такий центр для ведмедів. 


Ты говорил, что у нас запрещены дельфинарии без морской воды или передвижные зверинцы, а при этом они спокойно функционируют. Кто-то просто берет взятки?

Я не знаю всіх корупційних схем, але так, є перевірки, які нічого не фіксують та не підтверджують. Ще є такий момент, що іноді немає контролю: воно заборонено, але незрозуміло, хто це може проконтролювати. Навіть сама заборона не є фінальною точкою, фінішем – далі буде боротьба, щоб цього дійсно дотримувалися. 


Что за организации раньше поднимали этот вопрос и почему у вас получается, а у них – нет?

Це здебільшого окремі активісти, практично всі веган-спільноти та зоозахисні спільноти, які займаються іншими темами і час від часу підіймають питання цирку. 15 квітня – Міжнародний день цирку, тож іноді відбуваються деякі акції. Я не можу сказати, що нам щось вдалося. Ціль – заборона, ми її поки не досягли, тому не можна говорити про перемогу. Питання полягає в конструктивному підході до роботи: в першу чергу треба впливати не на депутатів, а на громадськість, змусити її замислитися на цю тему. Депутати йдуть за громадською думкою, тому треба її озвучити і гучно задати це питання.

 

На днях я смотрел на "Нетфликсе" выступление стендап-комика Майкла Че, который говорил, что ему плевать на горилл, пока убивают людей.  Он-то, конечно, шутил, но вот что делать с подобной логикой? 

На мій погляд, ті, хто обирають, на кого їм плювати, а на кого не плювати – це дуже часто люди, яким плювати в результаті на всіх. Вчора ти ще питав, як можна допомогати тваринам та незважати на бабусю, якій нічого їсти. Але одне не виключає іншого і по факту з відкритим серцем і розумінням треба дивитися на всі сторони. Треба розуміти, що наш світ досить жорстокий. Якщо очікувати, поки все стане чудово з людьми, а тільки потім переходити до тварин, то можна ніколи до них не перейти. Є відома цитата Ганді: "Моральний розвиток нації можна виміряти по тому, як та нація відноситься до тварин".

 

Читайте также: Новое имя: Команда спасения животных.