Поиск

Book Champions Weekend: Розповідаємо про фестиваль нішевих книг, артбуків та зинів, який пройде у Києві

Book Champions Weekend: Розповідаємо про фестиваль нішевих книг, артбуків та зинів, який пройде у Києві

28-29 серпня на даху Kooperativ

Текст: Ольга Ковтун

Фестиваль відсвяткує різноманіття книжкових експериментів із інді-видавництвами, самвидавом, зинами, артбуками, авторами та колекціонерами

28-29 серпня 2021 року у Києві відбудеться фестиваль вихідного дня Book Champions Weekend, створений видавництвом IST Publishing та коворкінгом Kooperativ.

Фестиваль представить різноманіття книжкових експериментів із інді-видавництвами, самвидавом, зинами, артбуками, авторами та колекціонерами. Основна мета літературної події  підтримати незалежних і малих видавців, художників та дизайнерів, які не мають можливості представити свої роботи та говорити про них на публічному рівні.

Ентузіасти нішевого книжкового виробництва та ексклюзивних друкованих видань, засновники видавництва IST Publishing Катерина Носко, Анастасія Леонова та Борис Філоненко створили простір, у якому знайдеться місце усім виявам любові до книжок  від культури самвидаву та зинів до коміксів і фотобуків.

Упродовж 28-29 серпня у центрі Києва, на даху Kooperativ, можна буде відвідати воркшопи, дискусії, дебати та лекції, а також завітати на Book Champions Party. Це тимчасова платформа, де фотокниги, книжки про мистецтво, комікси та графічні романи, а також інші лімітовані друковані візуальні видання стануть доступними для широкої громадськості. Особливою складовою фестивалю є нетворкінг, аби всі причетні могли познайомитися та відчути себе частиною однієї книжної спільноти.

У рамках фестивалю пройде також дводенний ярмарок, куди запрошуються малі незалежні видавництва та автори, які створюють книжки самостійно, з акцентом на візуальні видання.

Book Champions Portfolio review

Одна з найцікавіших подій фестивалю  серія Book Champions Portfolio review для фотографів, ілюстраторів і графічних дизайнерів, які планують оформити свої проєкти у книгу.

Подія відбудеться 29 серпня, об 11:00  14:00, і може зацікавити тих, хто розмірковує над ідеєю власної фотокниги, артбуку чи зину і не знає, звідки почати; бажає отримати різнобічний фідбек про свій проєкт; збирає матеріал довгий час, але не знає, як його оформити в одну серію.

Впродовж 25 хвилинних сесій учасники можуть показати свої роботи, що потребують доопрацювання, представити ідею створення або макет майбутньої книжки для отримання професійного коментаря та рекомендацій. На зустрічі експерти дадуть поради для продовження своєї художньої практики та індивідуальні рекомендації щодо специфіки окремого проєкту. В ролі експертів виступлять професіонали своєї справи: фотограф і ментор Марк Невілл, фотограф і педагог Ігор Чекачков, дизайнерка та дослідниця Альона Соломадіна, ілюстратор Сергій Майдуков.

Book Champions Weekend: Розповідаємо про фестиваль нішевих книг, артбуків та зинів, який пройде у Києві (фото 1)
Альона Соломадіна

Що таке насправді портфоліо, для чого це потрібно митцям і чи дійсно воно відіграє таку велику роль у презентації робіт автора?

Редакція BURO. вирішила поставити ці питання безпосередньо учасникам та спікерам Book Champions Weekend: дизайнерці Альоні Соломадіній, автору коміксів і редактору видавництва IST Publishing Борису Філоненку та Ярославу Солопу і Міші Букші, співзасновникам видавництва Booksha.

Book Champions Weekend: Розповідаємо про фестиваль нішевих книг, артбуків та зинів, який пройде у Києві (фото 2)
Борис Філоненко
Book Champions Weekend: Розповідаємо про фестиваль нішевих книг, артбуків та зинів, який пройде у Києві (фото 3)
Міша Букша. Автор фото: Альона Владико
Book Champions Weekend: Розповідаємо про фестиваль нішевих книг, артбуків та зинів, який пройде у Києві (фото 4)
Ярослав Солоп. Автор фото: Сергій Ільїн

Як митцям-початківцям правильно презентувати себе і чи дійсно це так важливо?

Booksha: Самопрезентація дуже важлива для митців на будь-якому етапі професійного шляху. Сьогоднішнє розмаїття платформ для репрезентації значно полегшує шлях митцям. Необов'язково створювати професійні сайти, достатньо сторінки в Instagram. Головне  аби в презентації було чітко та ясно зрозуміло, чим ви займаєтеся.

Book Champions Weekend: Розповідаємо про фестиваль нішевих книг, артбуків та зинів, який пройде у Києві (фото 5)
Книга українського видавництва Booksha

Альона Соломадіна: Презентувати себе важливо на будь-якому етапі кар'єри. Коли я працювала з архівами українських дизайнерів, то було важко шукати потрібну інформацію щодо дизайнерів старшого покоління за відсутності їхніх власних сайтів, портфоліо, книжок або статей про їхній доробок. Традиція презентувати власні роботи з'явилася не так давно.

Коли автор не зважає на свої напрацювання, не надає їм значущості, то вони зникають або залишаються безіменними творіннями, і ми втрачаємо власну дизайнерську та мистецьку історію. Значущість власної справи, аналітика зроблених робіт — це важливі складові для розвитку дизайнера або митця. Як правильно себе презентувати? Любити те, що робиш, та зберігати кожну свою професійну перемогу у своєму портфоліо.

Борис Філоненко: Впевнений, що "правильної презентації" не існує, хіба що це презентація на шкільному уроці. Круто знайти точку входу у свій проєкт  тему, назву, обкладинку, конструкцію книги тощо,  яка зачепить глядача, і тоді вже вести його далі. Розкажіть власну історію. Будьте уважними до навколишнього середовища. Як те, що ви робите, відповідає на контекст, в якому ви працюєте? Це ті речі, за якими я ходжу на презентації.

Щодо необхідності презентацій  це залежить від вас. Коло людей, думка яких буде для вас важливою, а інколи й визначальною,  це також частина вашої практики. Варто знаходити таких людей. Добре, якщо це будуть не ваші родичі й друзі всього життя.

Яку роль в цьому відіграє портфоліо? Чи погоджуєтеся ви, що без "правильного" портфоліо неможливо зацікавити потенційного видавця?

Booksha: Так, звісно, портфоліо  це підбірка з обраними роботами автора, без ознайомлення з якими неможливо скласти чітке враження про роботу художника, і до сьогодні такий вид самопрезентації є одним з найдієвіших.

Book Champions Weekend: Розповідаємо про фестиваль нішевих книг, артбуків та зинів, який пройде у Києві (фото 6)
Книга українського видавництва Booksha: Ukrainian Photographic Alternative

Альона Соломадіна: Портфоліо  це паспорт дизайнера, без нього ми не можемо бачити цілісну картину щодо його доробок. Портфоліо  це також про чесність та повагу як до себе, так і до професійної спільноти. Коли дизайнер не має портфоліо, то замовнику важко йому довірити проєкт.

Чи має портфоліо таке ж значення для автора/фотографа/художника на етапі, коли їхні творіння вже публікуються та є впізнаваними?

Booksha: Цілком вірно. Ще ніхто не придумав вдалішого методу для ознайомлення з роботами тих чи інших авторів, ніж портфоліо.

Альона Соломадіна: Так, це має значення, бо формат портфоліо також відображає стиль автора, як він себе позиціонує для широкої аудиторії, яке у нього ставлення до власних робіт. Наприклад, коли автор має свій сайт, це вже говорить про те, що він відповідально ставиться до всього, що він створив, і це полегшує комунікацію з усіма потенційними замовниками.

Яку головну пораду ви дали б тому, хто лише шукає свій шлях у творчості й готовий вперше показати свої роботи великій аудиторії?

Booksha: Не боятися експериментувати, працювати над вдосконаленням власної техніки, створювати важливі та цікаві наративи, об'єднуватися разом із колегами та/або видавцями задля створення актуального та важливого продукту.

Book Champions Weekend: Розповідаємо про фестиваль нішевих книг, артбуків та зинів, який пройде у Києві (фото 7)
Книга українського видавництва Booksha: Ukrainian Photographic Alternative
Book Champions Weekend: Розповідаємо про фестиваль нішевих книг, артбуків та зинів, який пройде у Києві (фото 8)
Книга українського видавництва Booksha: Ukrainian Photographic Alternative

Альона Соломадіна: Бути сміливим. Якщо ваша робота наповнює вас енергією, думками та сенсами, тоді можна сміливо демонструвати її великій аудиторії.

Борис Філоненко: Вам доведеться конкурувати з неймовірно інтенсивним візуальним і текстовим потоками, тож не витрачайте часу на наслідування та йдіть до того, що дійсно хочете сказати. Банан, приклеєний на армований скотч, не спрацює без Папи Римського, якого придавив метеорит.

Я б радив не використовувати шрифти Comic Sans та "благовіст".

 

Фестиваль Book Champions Weekend пройде 28-29 серпня в Києві, на даху Kooperativ.

Записатися на Book Champions Portfolio review можна за посиланням. Дізнайтеся більше про всі події фестивалю тут.


Дивіться також:

"Звідси ніхто не вийде живим": Читайте уривок із біографії Джима Моррісона в українському перекладі.

Кіно, виставки й музика просто неба: Найцікавіші події до Дня Незалежності України.