Поиск

Happy Today представили словник коректних виразів, щоб говорити про аутизм

Happy Today представили словник коректних виразів, щоб говорити про аутизм

Те, що важливо знати

Текст: Buro 24/7

"Люди не поділяються на нормальних і ненормальних, замість співчуття потрібно проявляти повагу"

2 квітня відзначається Всесвітній день поширення інформації про розлад аутистичного спектра, або РАС.

Аутизм широко розповсюджений серед новонароджених дітей. За даними статистики Державного центру з контролю та профілактики захворюваностей США, кожна 54 дитина народжується у спектрі. Для країн із низькою діагностичною базою, таких як Україна, ВООЗ вивела усереднений статистичний показник кількості таких людей: 1% дітей народжуються з аутизмом, останні два роки цей показник наближається до 2%.

Тому знання, розуміння і толерування людей з аутизмом є необхідними серед розвинутих суспільств.

Happy Today представили словник коректних виразів, щоб говорити про аутизм (фото 1)

У цей день українська громадська організація Happy Today поділилася інформацією про те, як правильно комунікувати про РАС. З 2018 року Happy Today на благодійних засадах створює просвітницькі та культурні проєкти на тему аутизму. Мета організації  легко та без драми розповсюджувати сучасну, науково доведену інформацію про аутистичний спектр.

За словами Анастасії Степули, засновниці ГО "Щасливе сьогодні", "люди не поділяються на нормальних і ненормальних, замість співчуття потрібно проявляти повагу. Інклюзія  це рівноправне включення всіх людей в життя суспільства, а не спеціальні послуги".

Happy Today представили словник коректних виразів, щоб говорити про аутизм (фото 2)

Як правильно комунікувати про аутизм?

1. Не потрібно вживати слово "аутист", адже це дискримінаційне слово, яке визначає людину за її діагнозом і суперечить закону України про недискримінаційну лексику. Коректними є вирази "людина з аутизмом", "людина з РАС", "людина в аутистичному спектрі". Так само не рекомендується вживати кліше на кшталт "людина дощу"  такі вирази нівелюють індивідуальність кожного і посилюють стигму в суспільстві.

2. Аутизм не хвороба, а стан, його не лікують. Тому некоректно вживати вирази "хворіє на аутизм", "лікують аутизм", а тим паче "страждає від аутизму". Людина МАЄ аутизм або знаходиться у спектрі аутизму.

3. Люди не бувають інклюзивними цей термін стосується тільки приміщень, суспільства загалом і процесів.

4. Не існує особливих людей, також людей з обмеженими можливостями та особливими потребами. Діти, які зараз вчаться в інклюзивних класах, мають особливі освітні потреби.

Дивіться також: Это важно: В Украине создали мультфильм об аутизме для школьных уроков по инклюзии.