Поиск

\"Усі ми жили колись\": 5 причин відвідати виставку Олександра Чекменьова в The Naked Room

"Усі ми жили колись": 5 причин відвідати виставку Олександра Чекменьова в The Naked Room

З 1 вересня по 3 жовтня 2021 року

Текст: Buro 24/7

Унікальний архів життя України 1990-х років в усій жорсткості тогочасної соціально-політичної ситуації

1 вересня 2021 у київській галереї The Naked Room відкривається нова виставка Олександра Чекменьова "Усі ми жили колись".

Олександр Чекменьов є одним із головних представників сучасної української фотографії, який розпочав свій професійний шлях у 1988 році в фотоательє у Луганську, звідки він родом. В 1993 році, після повернення з армії, працював фотографом у місцевому художньо-виробничому комбінаті, а з 1997 року мешкає у Києві, де нині працює фотожурналістом та є учасником UPHA  об'єднання "Українська фотографічна альтернатива".

Світлини Чекменьова публікувалися в міжнародних виданнях New York Times, Lens blog, New Yorker Photo Booth, Qwartz та інших.

"Усі ми жили колись": 5 причин відвідати виставку Олександра Чекменьова в The Naked Room (фото 1)
Олександр Чекменьов. Проєкт "Усі ми жили колись"
"Усі ми жили колись": 5 причин відвідати виставку Олександра Чекменьова в The Naked Room (фото 2)
Олександр Чекменьов. Проєкт "Усі ми жили колись"

У переддень відкриття виставки в Києві BURO. розповідає про 5 причин, чому варто відвідати експозицію фотографій Олександра Чекменьова "Усі ми жили колись".

Це частина об'ємного архіву фотографа, яка вперше експонується в якості окремої серії на персональній виставці. Знімки створені у 1990-ті роки, переважно в Луганську, де мешкав і працював Чекменьов, але також у Києві, Одесі, Полтаві та інших містах. Усі фотографії зняті на кольорову плівку та надруковані вручну з негативів.

"Усі ми жили колись": 5 причин відвідати виставку Олександра Чекменьова в The Naked Room (фото 3)
Олександр Чекменьов. Проєкт "Усі ми жили колись"

Значна частина доробку Олександра Чекменьова  це унікальний архів життя України 1990-х років в усій жорсткості тогочасної соціально-політичної ситуації. Проте митця цікавить не просто абстрактна "доба"  для нього важливі її герої.

"Усі ми жили колись": 5 причин відвідати виставку Олександра Чекменьова в The Naked Room (фото 4)
Олександр Чекменьов. Проєкт "Усі ми жили колись"

Унікальність вуличної зйомки фотографа у природному поєднанні документалістики й позачасової краси кожного знімка. За змістом та сюжетом для робіт Чекменьова характерна гіперреалістична документація буденності великого міста на сході України, яке переживало болісну трансформацію на зламі двох політичних епох. З іншої сторони, це композиційна та колористична бездоганність кадрів, які розкривають фотографа не лише як уважного хронікера, але і як чутливого художника з пластичним мисленням.

"Усі ми жили колись": 5 причин відвідати виставку Олександра Чекменьова в The Naked Room (фото 5)
Олександр Чекменьов. Проєкт "Усі ми жили колись"

Фотографії Чекменьова зображують інший тип публічного простору, де ми бачимо не просто місто, яке майже 30 років потому постає перед нами "зниклою копалиною". Це спокійний та зрілий погляд фотографа, що фіксував світ, у якому жив і частиною якого був.

На зображеннях відсутнє замилування "не привабливим", але "таким рідним". Це простір, який не належить нікому і водночас належить усім, хто його населяє. Він не розділяє громадян, а підкреслює їхню спорідненість та правдиву рівність. Попри кричущі злидні та розруху навколо, герої Чекменьова зазвичай дивляться в об'єктив приязно та гордливо.

"Усі ми жили колись": 5 причин відвідати виставку Олександра Чекменьова в The Naked Room (фото 6)
Олександр Чекменьов. Проєкт "Усі ми жили колись"

Документальна виразність кадрів подвоюється формальною довершеністю зображення. Фотографії Чекменьова не сприймаються лише як фотосвідчення історії або артефакти так званих "героїчних 90-х". Автентична плівка і прямий друк передають ренесансне відчуття кольору, а закарбовані пози, жести, міміка людей на знімках додають монументальності історичних живописних полотен.

"Усі ми жили колись": 5 причин відвідати виставку Олександра Чекменьова в The Naked Room (фото 7)
Олександр Чекменьов. Проєкт "Усі ми жили колись"

Сила і складність Чекменьова полягають в ясному розумінні базової можливості фотографії як засобу та її здатності знерухомити фрагмент видимого світу. Без зайвих маніпуляцій на кшталт постобробки Олександр Чекменьов лишає за фотографом вибір місця та моменту для цього знерухомлення. Уся його практика приклад гострого і надзвичайно точного фотографування. Завдяки цьому підходу стало можливим побачити й зрозуміти світ, що нас оточує.

Виставка Олександра Чекменьова "Усі ми жили колись" відбудеться з 1 вересня по 3 жовтня 2021 року в галереї The Naked Room. Дізнайтеся більше про подію за посиланням.

 

Дивіться також: Смотрите фоторепортаж Саши Курмаза с дебютного перформанса квир-кабаре Magic Infant.