Поиск

У Будинку кіно стартує Київська бієнале 2021 \"Союзники\". Що відвідати?

У Будинку кіно стартує Київська бієнале 2021 "Союзники". Що відвідати?

Присвячена Східній Європі

Текст: Олена Мигашко

Виставка, перформанс, кінопоказ

З 16 жовтня по 14 листопада у місті проходитиме Київська бієнале 2021, яка цьогоріч присвячена Східній Європі як простору культурних і політичних зв'язків, простору співжиття та спільних проблем.

“Союзники” за рахунком вже четверта бієнале, яку традиційно ініціює та проводить Центр візуальної культури (VCRC). Основна локація заходу — Будинок кіно.

У 2019 році Київська бієнале стала частиною Альянсу східноєвропейських бієнале, тож цьогорічний мистецький форум — продукт співпраці української команди з Бієнале Matter of Art у Празі, Варшавською бієнале, OFF-Бієнале у Будапешті та фестивалем Survival Kit у Ризі.

У програмі — виставки, панельні дискусії й лекції, музика, кіно та перформанс. Радимо, що відвідати.

Виставка “Союзники”

Де: Будинок кіно

Коли: 16 жовтня — 14 листопада

Усього в рамках бієнале з 16 жовтня працюватимуть три виставки: “Союзники” (куратори — Альянс східноєвропейських бієнале), “Транспериферійний рух: Глобальна Східна Європа та Глобальний Південь” (куратори — Естер Сакач та Золтан Ґінеллі) та “Простір процвітання” (European Alternatives і Studio Rizoma).

У Будинку кіно стартує Київська бієнале 2021 "Союзники". Що відвідати? (фото 1)

“Союзники” — найбільший з трьох виставкових проєктів. Експозиція, що розміститься на всіх поверхах Будинку кіно, поєднає роботи митців та груп з України, Німеччини, Чехії, Латвії, Франції та інших країн. Серед них — Societe Realiste, Сунг Чу, Мішка Бочкарьов.

Перформанс Квінсі та Йорґена Ґаріо

Де: Будинок кіно

Коли: 16 жовтня, о 18:00

“Теорія непотоплюваності тостинґу та кобзарства, або Як вони хотіли нас втопити, але ми вислизнули з поля зору, пропливши по дну” — повна назва перформансу від мистецького дуету двох братів, що є вихідцями з колишніх голландських колоній (островів Кюрасао та Сен-Мартен). У фокусі їхніх спільних робіт — феномен деколонізації та гра з жанрами. За допомогою музики та поезії вони говоритимуть про боротьбу Карибського регіону за незалежність, cтрайки та повстання, пропонуючи цим дискусію також і про постсоціалізм в Україні.

У Будинку кіно стартує Київська бієнале 2021 "Союзники". Що відвідати? (фото 2)

У перформансі звучатиме афрокарибський музичний стиль каліпсо, гра на сталевих барабанах, тамбу, сока, реґі. За словами організаторів, виступ згодом перетворять на аудіотвір, що буде доступний відвідувачам виставок.

Кінопрограма Олексія Кучанського

Де: Будинок кіно, синя зала

Коли: 20 та 22 жовтня, 19:00

Олексій Кучанський — дослідник кіно, критик та есеїст, автор московського ХЖ, “Заборони”, "Політичної критики" та інших видань. Назва його кінопрограми — "Усім причетним / To Whom It May Concern" — відсилає до форм колективних об‘єднань людей, технологій та органічного життя, які можемо спостерігати у посткінематографічних роботах. Нові жанри рухомого зображення, що виникають у цифрову добу, пропонують також й інший погляд на спільність, солідарність та інклюзію. “Причетні” — це люди, машини, живі та неживі створіння, які беруть участь у виробництві, показі кіно та подальшому розповсюдженні його наслідків”, — розповідає Олексій.

У Будинку кіно стартує Київська бієнале 2021 "Союзники". Що відвідати? (фото 3)

Кінопрограма триватиме два дні й включатиме роботи українських та зарубіжних митців і колективів. Розклад показів та список стрічок дивіться на сайті.

Концерт: Decolonize Your Mind Society, Kurws, Le Cru, Dolgiy & Sidorkin

Де: Otel’, Нижньоюрківська, 31

Коли: 30 жовтня, 18:00

Запрошені бієнале гурти експериментують із жанрами європейської чи традиційної неєвропейської музики, використовують унікальні інструменти (наприклад, глісотар чи переналаштований аналоговий синтезатор — у Decolonize Your Mind Society), долають території вже знайомих постпанку, фанку чи краут-року і розширюють межі уявлень про музичне звучання сьогодні.

У Будинку кіно стартує Київська бієнале 2021 "Союзники". Що відвідати? (фото 4)

Відкриття Undertow у “Джерелі”

Де: Артпростір “Джерело”

Коли: 9 листопада, 19:00

Восени у павільйоні колишнього бювету на Богдана Хмельницького відкрили цілодобовий артцентр, що також стане локацією цьогорічної бієнале.

У Будинку кіно стартує Київська бієнале 2021 "Союзники". Що відвідати? (фото 5)

У “Джерелі” експонуватимуть інсталяцію Олексія Таруца, cтворену для виставки у Badischer Kunstverein (Карлсруе, Німеччина). Для роботи під назвою Undertow, що перекладається одночасно як “підводна течія” і “відкат”, використовувалась морська вода з Керченської протоки, що згодом була вилита у Рейн.

У Будинку кіно стартує Київська бієнале 2021 "Союзники". Що відвідати? (фото 6)

Олексій Таруц народився у Москві, брав участь у виставкових проєктах у Німеччині, Польщі, Канаді та інших країнах. Художник працює з різними медіа, створює перформанси та ситуативні твори, фокусуючись на поняттях "події" й "присутності".

Лекційна програма

Де: Будинок кіно та онлайн

Коли: 16 жовтня — 14 листопада

Цьогорічна Київська бієнале працюватиме з темами й феноменами деколоніалізму, комеморації та політики пам’яті, авторитаризму у Східній Європі.

У масштабній лекційній програмі, що триватиме майже місяць і залучатиме дослідників з різних країн, — лекції, присвячені актуальному зараз постколоніалізму, культурній політиці пострадянських урядів, військовим пам’ятникам Югославії, Глобальному Півдню і не тільки. Повний розклад лекцій та дискусій, а також детальну інформацію про лекторів дивіться у програмі.

Вхід на всі події Київської бієнале 2021 "Союзники" вільний. Більше про команду та кожен із заходів можна дізнатись на сайті форуму.

Дивіться також:

Бунтівники без причини: Що дивитись на "Київському тижні критики".

"Open Курбас: цифрова колекція": В Україні створюють платформу для дослідження творчості Леся Курбаса.