Поиск

Alexander Dubovik. The Signs: Вийшла мистецька книга про українського художника-шістдесятника. Дивіться, що всередині

Alexander Dubovik. The Signs: Вийшла мистецька книга про українського художника-шістдесятника. Дивіться, що всередині

Проєкт видавництва "Основи" та Stedley Art Foundation

Текст: Ольга Ковтун

Фото: Андрей Пилипец

Книга досліджує чотири десятиліття творчого шляху художника Олександра Дубовика

Видавництво "Основи" та Stedley Art Foundation випустили нову мистецьку книгу Alexander Dubovik. The Signs. Книга розповідає про чотири декади творчості Олександра Дубовика  українського художника-шістдесятника, представника радянського андеграундного мистецтва.

Роботи Олександра Дубовика давно визнані у світі та зберігаються у багатьох приватних колекціях, фондах українських та світових музеїв. Зокрема, у німецькому музеї Kunsthalle Würth, музеї сучасного мистецтва у Тегерані, Українському музеї авангардного мистецтва в Чикаго (США), Zimmerly Art Museum (Нью-Джерсі, США) та інших.

Упродовж п'яти років над англомовним виданням працювали куратори Stedley Art Foundation  мистецтвознавиця і дослідниця Катерина Цигикало й Жан-Клод Маркаде, французький літературознавець та історик мистецтва, один із найавторитетніших спеціалістів та дослідників авангарду. Він є автором низки праць, присвячених творчості Казимира Малевича, серед яких монографія "Малевич" ("Родовід", 2013).

Alexander Dubovik. The Signs: Вийшла мистецька книга про українського художника-шістдесятника. Дивіться, що всередині (фото 6)
Зліва направо: Дана Павличко, Олександр Дубовик і його дружина Ірина, Катерина Цигикало

Метою створення книги Alexander Dubovik. The Signs було не просто показати ретроспективу життя та робіт Дубовика, а простежити особливості його підходу та пояснити філософські ідеї митця, які знаходять глибоке відображення у його картинах. Автори детально аналізують та пояснюють індивідуальний стиль Олександра Дубовика і наближають контекст мистецтва шістдесятників до сьогодення.

Описуючи епоху, у якій творив Олександр Дубовик, Жан-Клод Маркаде зазначає: "Зіштовхнувшись із соціалістичним реалізмом, який домінував у 1950-1960-х роках, і не поступившись жодним формалістичним девіаціям, у цілковитій свободі творчості Дубовик створює світ безпрецедентного багатства". На думку мистецтвознавця, творчість Дубовика не має аналогів серед універсального мистецтва періоду від останньої чверті 20 століття до наших днів. "Це співіснування абстракції, символізму та сюрреалізму, оповитих блискучою поліхромією",  пише Жан-Клод Маркаде.

Alexander Dubovik. The Signs: Вийшла мистецька книга про українського художника-шістдесятника. Дивіться, що всередині (фото 7)
Олександр Дубовик

Творчість Олександра Дубовика  це глибоко психологічні портрети та автопортрети, а також роботи, де поєднання складних візуальних та семантичних символів відкриває нові актуальні знання про світ, філософію та людство. У його картинах відображені ідеї Платона, Іммануїла Канта, Едмунда Гуссерля, Мартіна Гайдеггера та багатьох інших мислителів.

Катерина Цигикало відзначає, наскільки революційними та сміливими були ідеї Олександра Дубовика у період панування тоталітарного режиму, що прагнув встановити єдино прийнятну офіційну естетику.

Alexander Dubovik. The Signs: Вийшла мистецька книга про українського художника-шістдесятника. Дивіться, що всередині (фото 8)
Олександр Дубовик. Oecumene, 1963
Alexander Dubovik. The Signs: Вийшла мистецька книга про українського художника-шістдесятника. Дивіться, що всередині (фото 9)
Олександр Дубовик. Без назви, 1970
Alexander Dubovik. The Signs: Вийшла мистецька книга про українського художника-шістдесятника. Дивіться, що всередині (фото 10)
Олександр Дубовик. Автопортрет, 1967

"У важкі часи, коли кожна нонконформістська дія самовираження була оскаржена владою, Дубовик мав сміливість лишитися вірним своєму мистецтву та собі. Замість того щоб йти в ногу із системою, призначеною для масового виробництва образів радянських лідерів, Дубовик працював над створенням власної візуальної системи знаків і символів", — пише Катерина Цигикало.

Дізнайтеся детальніше про видання Alexander Dubovik. The Signs на сайті видавництва "Основи".

 

Дивіться також:

"Звідси ніхто не вийде живим": Читайте уривок із біографії Джима Моррісона в українському перекладі.

"Усі ми жили колись": 5 причин відвідати виставку Олександра Чекменьова в The Naked Room.