Поиск

Що треба знати про фільм \"Земля кочівників\" Хлої Чжао, який отримав головні призи \"Оскару\" — 2021

Що треба знати про фільм "Земля кочівників" Хлої Чжао, який отримав головні призи "Оскару" — 2021

У головній ролі — Френсіс Макдорманд

Текст: Ольга Ковтун

Історія про пошук сенсу життя в часи турбулентності

25 квітня 2021 року в Лос-Анджелесі відбулася 93-тя церемонія нагородження кінопремії "Оскар".

Абсолютним тріумфатором події став фільм "Земля кочівників" Хлої Чжао, який отримав три нагороди в категоріях "Найкращий фільм", "Найкращий режисер" і "Найкраща акторка" для Френсіс Макдорманд. Таким чином, вперше в історії американської кіноакадемії приз за режисуру отримала жінка азіатського походження. Також це другий випадок в історії, коли відзначають жінку-режисера (після Кетрін Бігелоу).

Розповідаємо, в чому  головні особливості "Землі кочівників", і чому фільм став переможцем на цьогорічній церемонії "Оскар".

Головну роль у фільмі виконала Френсіс Макдорманд, яка стала лауреаткою премії "Оскар" втретє. Картина Хлої Чжао також здобула дві нагороди "Золотого глобусу" та чотири нагороди премії BAFTA, ставши фронтранером оскарівських перегонів, де "Земля кочівників" отримала шість номінацій. 

Хлої Чжао, американська режисерка китайського походження, сама написала сценарій до фільму "Земля кочівників", який було створено на основі документального роману Джессіки Брудер "Земля кочівників: вижити в Америці XXI століття". Стрічка знята у жанрі роуд-муві і місцями нагадує документальний фільм з елементами філософської притчи. Це історія про життя людей, які внаслідок економічної кризи у США у 2008 році втратили роботу, житло та були змушені вести кочовий спосіб життя: мешкати в будиночках на колесах, спорадично знаходити якісь підробітки та подорожувати в різні місця, іноді не маючи для цього конкретної мети.

Що треба знати про фільм "Земля кочівників" Хлої Чжао, який отримав головні призи "Оскару" — 2021 (фото 1)

Головна героїня — американка Ферн, якій трохи за шістдесят. У якийсь момент вона опиняється в надзвичайно складному становищі. Фабрика з виробництва гіпсокартону, на якій багато років працювала Ферн, припинила своє існування. Не залишилося навіть поштового індексу. Містечко Емпайр у штаті Невада, де жила героїня, перетворилося на місто-привид. Там Ферн жила зі своїм чоловіком, який згодом помер. Проте обручка лишилась на її пальці. Це спогади, які мають для неї сакральне значення.

Опинившись без засобів для існування, Ферн продає частину свого майна, купує фургон та починає мандрувати країною в пошуках роботи. Так починається новий етап у її житті. Як режисерка Хлої Чжао показує вимушене кочівництво без прикрас. Вона створює глибокий психологічний портрет людини, яка опинилася в гнітючій, безвихідній ситуації та намагається боротися із самотністю, внутрішніми переживаннями, бідністю.

Що треба знати про фільм "Земля кочівників" Хлої Чжао, який отримав головні призи "Оскару" — 2021 (фото 2)

У своєму інтерв'ю Хлої Чжао так описує досвід роботи над фільмом: "Я не з тих кіномитців, які просто роблять кіно. Я маю бути закохана в свій предмет і дізнатися про нього якомога більше. Якось хтось сказав мені, що пристрасть не лишається надовго, на відміну від допитливості. Я повинна бути захопленою тими маленькими речами, про які дізнаюся на своєму шляху".

Що треба знати про фільм "Земля кочівників" Хлої Чжао, який отримав головні призи "Оскару" — 2021 (фото 3)

Головна героїня знайомиться з іншими кочівниками. Так, у Ферн з'являється подруга Лінда Мей, яка запрошує її долучитися до спільноти "бродяг на колесах". Посеред пустелі в штаті Аризона Ферн слухає їхні життєві історії та здобуває навики виживання в екстремальних умовах.

Цікава особливість фільму — те, що персонажів-бродяг грають не актори, а реальні люди, які справді ведуть спосіб життя кочівників. Як і Лінда Мей, яка грає саму себе, в стрічці з'являється Боб Веллс — справжній організатор ком'юніті американських бродяг, який активно пропагує "життя на колесах". Героїня Френсіс Макдорманд переглядає у фільмі його ролики на YouTube та приймає остаточне рішення долучитися до спільноти "жителів  фургончиків".

Під меланхолійні мелодії Людовіко Ейнауді ми споглядаємо за тим, як Ферн намагається налаштувати свій побут в незвичних умовах, вгамувати емоції та спогади про покійного чоловіка, які час від часу несподівано виринають. Усередині жінки йде сильна боротьба між екзистенційним бажанням людини знайти своє місце на Землі і водночас не прив'язуватися до жодної території — залишатися вільною, експериментувати, рухатися далі. Коли кочівництво стає звичкою, складно лишатися в одному місці на довгий час.

Що треба знати про фільм "Земля кочівників" Хлої Чжао, який отримав головні призи "Оскару" — 2021 (фото 4)

Як би важко їй не було, героїня фільму мужньо приймає всі негаразди, продовжує шукати себе і не здається. "У мене немає будинку, але я не бездомна", — каже Ферн.

Операторська робота в "Землі кочівників" заслуговує окремої згадки. Камера в руках оператора Джошуа Джеймса Річардса, який в фільмі також виступив у ролі художника-постановника, відкриває перед глядачем вражаючу екосистему США, де безкраї простори пустелі та гір на горизонті стають своєрідною метафорою безкінечного руху та прямування до вершини. Коли йти далі, а коли зупинитися — кожен вирішує сам.

Перед нами відкривається краса американського Заходу, який нагадує декорації класичного ковбойського вестерну, але "Земля кочівників" не пригодницький фільм. Це кіно про сильну внутрішню боротьбу, про пошук сенсів життя навіть в ті моменти, коли воно здається зовсім нестерпним. Це кіно про багатогранні людські взаємовідносини, де буває не лише чорне та біле, а ціла палітра почуттів.

Що треба знати про фільм "Земля кочівників" Хлої Чжао, який отримав головні призи "Оскару" — 2021 (фото 5)

"Земля кочівників" — про неконвенційну форму самопізнання та непростий стиль життя, який навряд чи нам будуть активно проштовхувати імениті коучі на своїх багатомільйонних каналах, але тим не менш є люди, які перетворюють його на свій modus operandi і просто живуть як хочуть. Можливо, кочівництво — це своєрідний ескапізм, бажання людини втекти від своїх проблем, зануритися в природне середовище, де життя минає за іншими правилами. Коли не знаєш напевно, де опинишся з приходом наступної пори року, адже все у світі змінюється і водночас повторюється за певною циклічністю.

Наприкінці фільму Ферн повертається в місто Емпайр й остаточно позбувається своїх старих речей. Попереду — нова дорога. Ніколи не знаєш, куди вона приведе.

 

Дивіться також:

10 фільмів-номінантів на "Оскар" — 2021, які можна вже зараз подивитися на Netflix.

Чем запомнится "Оскар" — 2021. Смотрите интересные моменты и лучшие мемы с церемонии.