
"Дивіться і думайте": Священник о сериале "Молодой Папа"
Экспертное мнение
В сериале "Молодой Папа" режиссер Паоло Соррентино фантазирует на тему того, что было бы, если бы понтификом стал американец. По сюжету верхушка Ватикана выбирает жесткого и бескомпромиссного Ленни Белардо (его играет актер Джуд Лоу), который берет себе имя Пий XIII. Белардо — сложный человек, который ведет себя эксцентрично, а иногда и пугающе.
Сериал вызвал бурную реакцию во всем мире. Многие порицают его за критику католицизма. Мы решили разобраться и спросили, что к чему, у католического священника.
Олексій Самсонов, святий отець, директор "Радіо Марія"
Загальне враження від серіалу досить позитивне. Ті, хто подивиться тільки першу або другу серію, просто не зрозуміють сенс цього фільму. Багато важливих моментів сюжету відкривається тільки аж у 10 серії, або ж в останніх двох. Щоб зрозуміти, потрібно додивитися до кінця.
На початку цей "Молодий Папа" дуже незрозумілий, епатажний, несхожий на Папу. І тільки в 10-й серії ми починаємо розуміти, що ззовні це людина, яка має в собі щось особливе — цю харизму бути Папою.
Щодо достовірності? Знаєте, тут два аспекти. Перший аспект — зовнішній: такі зовнішні речі, як одяг священиків, служба, якісь картинки з Ватикану, декорації фільму — все це дуже достовірно. Принаймні я як священик не побачив невідповідностей. Часто у фільмах так буває, що священик вдягає одяг, який священики ніколи не носять. Тут усе це дуже-дуже чітко було досліджено. Зовнішня картинка серіалу дуже схожа на церкву. А вже внутрішня картинка, зміст розмов, стосунків, як мені здається, не дуже відповідає церкві. У кінці фільму, звісно, з'являються позитивні персонажі, але загалом усі там є або інтриганами, або алкоголіками, або гомосексуалами, або кимось іншим. І врешті єдиний позитивний персонаж — це хіба що сам Папа. Багато речей карикатурно вип'ячено напоказ. Це така карикатура на всі стосунки в церкві.
Останнім часом про церкву було знято багато різноманітних фільмів. Більшість з них справляють дуже негативне враження. Наприклад, серіал, про який буквально вчора від людей чув, — "Борджіа". Він про Пап у Середньовіччі. Подібний до "Борджіа" серіал знищує людей і їх довіру до церкви, віру до священика.
"Молодий Папа", як би там не було, створює достатньо позитивне уявлення про церкву. Я подивився, і мені насправді ще більше сподобалася моя церква, ніж раніше. Врешті там і Папа, і ці кардинали, які були інтригани, — відчувається, що вони теж щось переживають. Що вони теж живі люди, які шукають свій покликання. Не думаю, що в цьому фільмі є небезпека. Навпаки — те, що церква не втручалася в цей фільм, а дала таку можливість режисеру Соррентіно знімати його без жодної цензури, — дуже добре. Врешті цей фільм є позитивним.
Думаю, що офіційної думки церкви, на зразок декрету з Ватикану, звичайно, не буде. Але, з неофіційних розмов з нашими вірянами у Римі, зі священиками, я знаю, що всі достатньо позитивно відгукуються на цю тему. А офіційно церква нічого не буде говорити.
Очевидно, що у Ватикану багато інших справ, окрім перегляду "Молодого Папи".
Думаю, врешті, цей молодий Папа є дуже привабливою особою, попри те, що він курить, показує себе часом неприємним, непохитним, нетолерантним, але це є Папа. Він робить чудеса і робить добро. Врешті це і є важливим.
Це не є фільм про церкву. Це є фільм про людину. Людину, яка знаходить себе, людину, яку обирають – несподівано, випадково – Папою. Але потім, ступаючи на престол апостола Петра, він поступово віднаходить себе. Долаючи себе, свої труднощі, долаючи свої комплекси, маючи свій характер, поступово знаходить себе.
Я не знаю, чи є цей Соррентіно віруючою людиною, не знаю, чи є він католиком, але принаймні він показав мені як віруючій людині церкву, яка є живою, яка має свої проблеми. Показав людей церкви, які теж можуть переживати свої труднощі, але над усім цим стоїть Боже провидіння, сам Бог, який провадить історію цього світу.
Дивіться цей фільм. Дивіться і думайте.
Читайте также: Сериалы 2016-го, которые войдут в историю.