Поиск

6 українських подкастів про культуру, які варто слухати

6 українських подкастів про культуру, які варто слухати

У закладки

Текст: Настя Сидько

Від філософії до урбаністики

За версією Оксфордського словника, "подкасти" стали словом року ще у 2005 році, залишивши позаду "пташиний грип" і "лайфхак". Однак справжній бум подкастів (особливо в Україні) відбувається лише останні кілька років. У перегони подкастів включились усі  від великих медіа до нішевих видавців. Тру-крайм-розслідування, бізнес-мануали, психотерапевтичні ток-шоу і цілі аудіосеріали  пропозиція на ринку подкастингу зараз багата як ніколи раніше. У всьому цьому різноманітті дуже легко розгубитись, тому ми вибрали для вас 6 найцікавіших українських подкастів про культуру всього  від філософії до урбаністики, які варті вашої уваги та часу.

6 українських подкастів про культуру, які варто слухати (фото 1)

Kult: Podcast

#культура #література #філософія

Один із головних українських подкастів про культуру від викладачів Києво-Могилянської академії  Володимира Єрмоленка та Тетяни Огаркової. Три сезони подкасту присвячені темам літератури, філософії та мистецтва. Автори аналізують ключові мистецькі напрями і пояснюють, чому релігійний екстаз зображений як оргазм та як пов'язані ерос і новий гедонізм, зупиняючись також на ключових постатях тої чи іншої епохи  від бунтівного Бодлера й аристократичного Пруста до концепцій чуттєвості Сьюзан Зонтаг і деконструктивіста Дерріди.

6 українських подкастів про культуру, які варто слухати (фото 2)

АШОШ

#музика

АШОШ — це не вправляння у музичній критиці, а освітньо-просвітницький подкаст про музику та контексти довкола неї. Автори АШОШ — академічний композитор Олексій Шмурак та саунд-артист Олег Шпудейко, який проміняв IT на музику. У подкасті вони простими словами пояснюють професійні тонкощі, з'ясовують, що не так в сучасній музичній індустрії і куди це все рухається, та разом намагаються знайти відповідь на питання, як все-таки правильно сприймати музику  серцем чи розумом.

6 українських подкастів про культуру, які варто слухати (фото 3)

"Зручноміськбуд"
Радіо НВ

#урбаністика #культураміста

Подкаст архітектора та співзасновника організації "Агенти змін" Максима Головка про культуру міста та про все наболіле у міському середовищі від одвічної боротьби з нелегальними забудовниками до засклених балконів-монстрів. Разом із запрошеними експертами Максим з'ясовує, чого не вистачає українським містам і як зробити їх комфортнішими для жителів. Зокрема, епізоди присвячені поступовій діджиталізації міст, сучасному мистецтву у просторі міста, естетиці радянського модернізму та конфліктам сучасної архітектури.

6 українських подкастів про культуру, які варто слухати (фото 4)

"Вуса Гоголя"

#література #книги

Подкаст Вадима Кириленка та Микити Рибакова, у якому вони не по-снобськи і з гумором обговорюють визнані тексти світової літератури  від класичного "Фауста" Гете й екзистенційно "нудотного" Сартра до головних романів маскульту  "Сутінок" і "Гри престолів". Новий 5-й сезон подкасту присвячений українській літературі  героями епізодів уже стали Всеволод Нестайко та Валер'ян Підмогильний. "Вуса Гоголя"  це зовсім не подкаст-лекція з літератури, а безпретензійний діалог про прочитане, з жартами і фан-фактами, як це буває у компанії друзів.

6 українських подкастів про культуру, які варто слухати (фото 5)

"Музика з історіями"
The Ukrainians

#історія #музика

Ностальгійно-експериментальний подкаст з піснями 1960-80-х та історичними примітками на полях  справжня знахідка для любителів олдскулу. Історик та викладач Українського католицького університету Ярослав Грицак приміряє на себе роль радіодіджея і тепер вмикає Джона Леннона не лише студентам на лекціях, а й усім охочим поціновувачам доброї музики з минулого.

6 українських подкастів про культуру, які варто слухати (фото 6)

"Як ми кохалися"
The Ukrainians

#традиції #історія #етнографія

Яким був секс 200 років тому і наскільки ця тема була табуйована? Дізнаємось завдяки аудіоекскурсу у минуле українського інтиму від етнологині Ірини Ігнатенко. У традиційній культурі сексуальне життя дозволялось лише після весілля та існував окремий (і абсолютно принизливий) обряд публічної перевірки нареченої на цноту (спойлер: вам би точно не захотілось робити це вперше, поки за дверима чергують родичі). Що чекало на дівчину, яка не пройшла "перевірку на чистоту", якою була народна контрацепція, чому у безплідності звинувачували жінку (навіть якщо проблема була у чоловіка) і якою була кара за подружню зраду  про все це у подкасті "Як ми кохалися".

Читайте також: Ілюстратор Сергій Майдуков та видавництво IST Publishing презентують книгу про Київ.