
Як футболка хакі стала символом свободи й сили
А Володимир Зеленський — головним інфлюенсером епохи
“Чоловік у футболці хакі” — так звучить заголовок статті Ванесси Фрідман, директорки моди The New York Times. Ванесса присвятила колонку президенту Володимиру Зеленському та його військовій футболці, яка вже місяць супроводжує всі його появи на екрані.
Зеленський змінив значення простого відрізка бавовни. Тепер це — символ стійкості, боротьби за свободу і людяність. Для українців, як здогадалася Фрідман, це символ сили та патріотизму нашого народу. Разом із президентом такі футболки носять тисячі українських військових, які захищають свою країну.
“Окрім фотографій з бездиханними тілами, які лежать на вулицях, розбомблених театрів і житлових будинків, це стане одним із визначальних образів конфлікту, — пише Фрідман про футболку хакі. — Це метафора у тканині, яка підсилює наратив про російського Голіафа та українського Давида, про гординю та героїзм, що розігрується в крові та зброї”.
Далі журналістка порівнює Зеленського з політиками минулого, які навіть у воєнний час не зраджували костюму: “Футболка нагадує про те, що Зеленський завжди був звичайним хлопцем. Це зв'язок між ним і солдатами, які воюють на вулицях; знак, що він поділяє їхні труднощі. Він міг, як головнокомандувач, залишатися в офіційному одязі, як це зробив Черчилль, коли він відвідав розбомблені місця Ковентрі у своєму чорному хомбургу, пальті та метелику під час Другої світової війни. Те, що Зеленський обирає замість цього найдоступніший одяг, футболку, є таким же сильним проявом солідарності зі своїм народом, як і будь-яка його риторика”.
Зеленського вже критикували за ігнорування офіційного дрескоду. Економіст Пітер Шіфф назвав відсутність костюму під час його виступу перед американським Конгресом “знаком зневаги”: “Розумію, що часи важкі, але хіба у президента України немає костюма? Я також не дуже поважаю нинішніх членів Конгресу США, але все одно не звертався б до них у футболці. Я б не хотів зневажати установу чи Сполучені Штати”. Натомість це знак поваги до всіх українців, які віддають життя не тільки за свою країну, а й за безпеку Європи. Дякуючи здоровому глузду, у відповідь розкритикували самого Пітера.
Як актор, Зеленський добре розуміє роль одягу для підсилення своїх меседжів. Фрідман пригадує, що одяг мав символічне значення упродовж всієї політичної історії. З нещодавніх прикладів — “прихильність Фіделя Кастро до армійської зеленої сорочки та кепки в якості уніформи, а також костюм Мао Цзедуна та Комуністичної партії Китаю: обидва варіанти мали на меті об’єднання лідерів та населення. Так само Джордж Буш — молодший приземлився на авіаносці “Авраам Лінкольн” у військовому сірому костюмі для пілотів, щоб оголосити перемогу у війні в Іраку”.
При цьому не можна не згадати про стиль путіна, який любить окуляри Cartier, годинник Patek Philippe і все найдорожче. 18 березня, коли у Москві святкували річницю анексії Криму, президент рф (або його двійник) з'явився у куртці Loro Piana за більш ніж $ 10 000. Невід’ємним аксесуаром в той день став купол з броньованого скла, в якому путін виступав перед народом. Повна протилежність Зеленському.
“Це діалектика влади, прописана на тканині: елітарний проти простого, теза й антитеза”, — підсумовує Фрідман.
Дивіться також: Музична терапія: 17 треків, які підіймають бойовий дух.