Поиск

Дана Павличко про 5 улюблених споруд в стилі радянського модернізму

Дана Павличко про 5 улюблених споруд в стилі радянського модернізму

Архітектура, яка надихає

Текст: Настя Сидько

Від славнозвісної "Тарілки" до крематорію

У видавництві "Основи" вийшла друком книга, присвячена українській архітектурі в стилі радянського модернізму. Робота над англомовним виданням Soviet Modernism. Brutalism. Post-Modernism. Buildings and Structures in Ukraine 1955-1991 тривала протягом двох років.

За цей час автори книжки — Олексій Биков та Євгенія Губкіна — досліджували історію створення цих споруд в Україні: працювали в архівах, спілкувалися з архітекторами та подорожували країною у пошуках архітектурних пам'яток, які ще вціліли. Наразі велика кількість споруд у стилі радянського модернізму перебувають під загрозою знищення. Найвідоміші серед них — "Тарілка" на Либідській, Житній ринок та корпуси КНУ на ВДНГ.

"Наш проект — це своєрідний стрибок в останній вагон. Можливо, за 10 років більшість цих об'єктів будуть перебудовані або повністю зруйновані", — говорить Олексій Биков.

Редакція BURO попросила Дану Павличко, директора видавництва "Основи", розповісти про свої улюблені будівлі цього періоду.

Інститут науково-технічної та економічної інформації, або "Тарілка" на Либідській

Дана Павличко про 5 улюблених споруд в стилі радянського модернізму (фото 1)

Коли мені було 6 років, пригадую, я перший раз побачила "Тарілку". Ця космічна архітектура в мені пробудила відчуття того, що будівлі можуть дивувати, зачаровувати і змінювати життя. З того часу це моя улюблена споруда в Києві. Цю споруду у формі літаючої тарілки розробив архітектор Флоріан Юр'єв. Він сховав усі опори та конструкції, аби всім здавалося, ніби "Тарілка" висить у повітрі. За задумом, вона мала стати світломузичним театром, але врешті-решт стала кінолекційним залом Інституту науково-технічної інформації.

У 2017 році стало відомо про плани перетворити "Тарілку" на складову ТРЦ Ocean Mall. Після втручання активістів забудовник пообіцяв показати кінцевий проект громадськості, проте досі так цього і не зробив. Саме тому долею "Тарілки" нині стурбовані багато архітекторів та громадських діячів. Флоріан Юр'єв, архітектор Слава Балбек і учасник ініціативи SaveKyivModernism Олексій Биков нещодавно презентували спільний проект відновлення київської "Тарілки" на Либідській. Сподіваюсь, що саме цей проект втілять у життя і будівлю врятують від руйнації.

 

Крематорій і Парк пам'яті

Дана Павличко про 5 улюблених споруд в стилі радянського модернізму (фото 2)

Художники, які працювали над будівлею, хотіли перетворити її на терапевтичний простір, щоб допомогти близьким впоратися з травмою. Саме тому архітектура не має жодних асоціацій з процесом кремації, а монументальна Стіна пам'яті прикрашена художніми рельєфами.

За задумом, Стіна мала простягатися від входу на кладовище аж до самого крематорію. Та коли об'єкт був майже готовий, партійне керівництво вирішило залити рельєфи бетоном.

 

Критий ринок в Івано-Франківську

Дана Павличко про 5 улюблених споруд в стилі радянського модернізму (фото 3)

Ринок в Івано-Франківську – унікальний, адже інженери вирішили збудувати його без опор. Складається враження, ніби дах будівлі фактично ні на чому не тримається.
На жаль, площа перед ринком постійно обростає новими торговими точками, поруч будують новий торговий центр. Крім того, тепер ринок можуть приватизувати, тому його подальша доля невідома.

 

Харківський національний академічний театр імені М. В. Лисенка

Дана Павличко про 5 улюблених споруд в стилі радянського модернізму (фото 4)

Будівля театру розташована на стовпах, які мають різну висоту. Всередині – дві зали для глядачів: одна з них може вмістити півтори тисячі людей.

Це одна з наймасштабніших будівель України та, мабуть, один з найвідоміших довгобудів, адже його будували понад 20 років.

 

Літній театр у парку ім. Тараса Шевченка в Дніпрі

Дана Павличко про 5 улюблених споруд в стилі радянського модернізму (фото 5)

Цей літній театр цікавий своїм головним елементом – підвісним накриттям. Конструкція є не лише захистом від опадів, а й елементом акустики. Ландшафт парку навіть був визнаний одним із найкращих у Радянському Союзі.

Мені особливо подобається, що під час будівництва архітектори вирішили не спилювати три високих тополі, які росли на місці театру. У накритті просто зробили отвори, які дозволили деревам рости далі.

 

Дивіться також: Диалог поколений: Архитектура советского модернизма в ролике от "Основ".