Поиск

У Львові, Києві та Івано-Франківську відбудуться екскурсії. Мета — з'ясувати, кому належить право на місто

У Львові, Києві та Івано-Франківську відбудуться екскурсії. Мета — з'ясувати, кому належить право на місто

Місто для людей

Текст: Buro 24/7

Щорічний Український урбаністичний форум “Після Завтра”

У червні проходить щорічний Український урбаністичний форум "Після Завтра" захід для знайомств, навчання та обміну досвідом українського урбаністичного руху.

У 2021 році організатори  аналітичний центр Cedos  присвятили його концепції права на місто. "Міський простір є місцем і наслідком боротьби різних груп інтересів. Саме тому запрошуємо говорити про те, що змінилося в українських містах протягом останніх десятиліть, чому і для кого ці трансформації відбулися",  коментують в Cedos.

Під час форуму відбудеться три екскурсії: у Львові, Києві та Івано-Франківську. Всі три звертають увагу на концепцію "права на місто", яку вперше сформулював у 60-х роках філософ Анрі Лефевр. Він наголошував на тому, що варто залучати різні групи людей до співтворення міського простору. Для Лефевра право на місто є революційним, яке можна здобувати через протести і демонстрації. З того часу ідея права на місто проходила багато змін, але важливість участі містян у формуванні спільного простору залишається актуальною. Мета екскурсій  подивитися критично на те, якими є українські міста сьогодні, чиї інтереси домінують у них і хто залишається на периферії.

Львів. "Право на місто у "креативному" місті".
Маршрут: від центру міста до району Підзамче.

Дата: 5 червня, 11:00

У Львові, Києві та Івано-Франківську відбудуться екскурсії. Мета — з'ясувати, кому належить право на місто (фото 1)

Екскурсію проведе дослідниця житла Альона Ляшева. Під час прогулянки ви також зустрінетеся з дослідницею джентрифікації Оленою Гуленок. Вона розповість про витіснення містян, до якого призводить "туристифікація" центральної частини міста. Разом із міськими активістами ми розкажемо про конфлікти, які точаться щодо історичних будівель у Львові.

Багато сучасних міст перетворюються у так звані "креативні" міста. У ході розвитку міст відбуваються процеси витіснення, наприклад жителів центру, з боку орендарів, самоорганізованих мистецьких інституцій, які часто виступають першими агентами змін, коли оренда ще не така висока.

Київ. "Право на місто: сьогодні, післязавтра, завжди"
Маршрут: від музею історії Києва до Контрактової площі

Дата: 12 червня, 10:00

У Львові, Києві та Івано-Франківську відбудуться екскурсії. Мета — з'ясувати, кому належить право на місто (фото 2)

Екскурсію проведе географ і аналітик Cedos Павло Федорів.

В містах України відбувається комерціалізація історичних центрів. Наприклад, у центрі Києва, коли виникла потреба в офісних площах, частину приватизованого житла продали і перетворили на офісні приміщення. З іншого боку, масова приватизація житлового фонду дозволила жителям залишитися у своїх квартирах. Не лише в межах одного району, але й в одному будинку можуть жити люди різних класів, статусів і доходів. Власність на житло послаблює ризик витіснення найменш забезпечених жителів з їхніх районів.

В цій екскурсії ми пройдемо просторами зіткнення різних груп інтересів у столиці: від музею історії Києва до велотреку і пішохідної Контрактової площі. Ми спробуємо проаналізувати, як критична теорія міста, ідеї про розрив у ренті, нерівномірний міський розвиток і джентрифікацію відображаються в просторі українських міст.

Івано-Франківськ. "Озеро у твоєму дворі. Велопрогулянка". Маршрут: зеленими зонами міста,

26 червня, 10:00 (реєстрація)

У Львові, Києві та Івано-Франківську відбудуться екскурсії. Мета — з'ясувати, кому належить право на місто (фото 3)

Поруч із великими зеленими зонами, які обслуговують усе місто, існують дрібні, часто неочевидні громадські простори, заховані між нашими дворами та помешканнями, куди не ведуть стежки.

Часом це затишні куточки локального використання, облюбовані мешканцями довколишнього кварталу. А часом вони взагалі нікому не належать і про них нікому дбати. Та час від часу то тут, то там малі інтервенції, втручання громад, ініціативи активістів, раптові мистецькі акти  іноді керовані, а іноді цілком органічні процеси  запускають зміни, завдяки яким ці зелені острови виростають у повноцінні громадські простори. Поступово до них протоптують стежки мешканці довколишніх громад, а згодом прокладають шляхи люди з усього міста.

Як місцеві мікрогромади співпрацюють із новими користувачами? Чи готові мешканці до нових гостей у своїх дворах? Поговоримо про випадки, коли люди ззовні запускали процеси, які б ніколи не почались без стороннього втручання та погляду, і про те, як місцеві мешканці ділять спільний простір. Цього разу заглянемо у зелені куточки, де між житлових кварталів заховались озера.

Екскурсія будується на основі Зеленої мапи Івано-Франківська. Відкриту базу даних створено з метою фіксації статусу зелених зон та формування стратегічного погляду на розвиток громадських просторів. Цей інструмент дає можливість власноруч вносити дані про зелені зони міста, ініціювати власні проєкти та шукати однодумців для спільних ініціатив  і таким чином реалізувати своє право на місто.

Більше про програму Четвертого Українського урбаністичного форуму "Після завтра" можна дізнатися тут.

Домашнє завдання

У книжці "Підйом креативного класу" 2002 року Річард Флорида стверджував, що для економічного успіху міста мають зосереджуватися на трьох "т": технологіях, талантах та толерантності. 2017 року в "Кризі урбанізму" він раптом перефокусувався з цінностей нерегульованої економіки на політику реурбанізації задля "урбанізму для всіх".

Нещодавно українською було перекладено книгу Девіда Гарві "Бунтівні міста: від права на місто до міської революції". Це хоча й не перша робота, що описує це поняття, але, мабуть, найбільш детальна. У цій книзі автор розглядає право на місто як парасолькове право на гідні умови життя, працю, житло, як права жінок, етнічних груп, квірів. 

Географ Девід Гарві взяв ідею кругообігу капіталу і переніс її у місто показав, що цей кругообіг здійснюється саме через міське середовище. По-перше, тут відбувається накопичення капіталу  здійснюється виробництво та надання послуг. По-друге, сюди інвестують прибуток  з'являється міське "збудоване середовище", приміром житло. По-третє, тут розташовані інституції, які забезпечують сталість накопичення капіталу, наприклад університети й лікарні. Залежно від зміни прибутковості цих кіл, капітал може переміщуватися між ними.

Читайте также: "Проявите хоть немного эмпатии": На Бали устали от невоспитанных инфлюенсеров и туристов.

 

Больше