Поиск

Премія \"ЛітАкцент\": Названо найкращі українські книжки 2018-го

Премія "ЛітАкцент": Названо найкращі українські книжки 2018-го

Книжкова полиця

Текст: Buro 24/7

Вибір критиків

5 лютого відбулась церемонія вручення літературної премії "ЛітАкцент — 2018". Журі оголосило переможців в п'яти номінаціях: поезія, проза, дитяча література, есеїстика та літературознавство. Найкращі книги 2018-го обирали критики та автори видання, серед яких Олена Галета, Ростислав Семків, Ярослав Стріха, Ярина Цимбал та інші. Окрім того, під час церемонії вручили також антипремію "Золота булька", якою нагороджують авторів книги, яка розчарувала і не виправдала сподівань. Її отримали Катерина Бабкіна та Марк Лівін за дитячу книжку "Сила дівчат". 

Поезія

Остап Сливинський, "Зимовий король" (ВСЛ)
Катерина Калитко, "Бунар" (ВСЛ)

Проза

Світлана Тараторіна, "Лазарус" ("КМ-Букс")

"Роман можна читати по-різному: фентезі в поєднанні з ретродетективом, замішане на історичних фактах, дає багато можливостей. Київ початку ХХ століття постає тут дивним фантасмагоричним містом, де співіснують люди й людиноподібні (чорти, упирі, відьми). Останні — гнані й упосліджені та чекають на визволителя-Змія (майже як на революційні зміни), — розповідає про книгу Тетяна Трофименко, член журі. — У Світлани Тараторіної є стиль і вміння будувати інтригу, тож, поза сумнівом, "Лазарус" можна назвати найсильнішим дебютом 2018-го і одним із літературних акцентів року".

Поезія і проза для дітей

Ольга Купріян, "Щоденник Лоли" ("Книголав")

"Ольга Купріян створила приквел, який лише частково перетинається із подіями "Школи". Водночас "Щоденник Лоли" настільки цілісний, що його можуть читати і ті, хто не дивився жодної серії. Це дуже якісний і цікавий текст, написаний у жанрі підліткового щоденника — і нарешті з цього тексту не визирає привидом дорослий досвід авторки. Перед читачами постає щоденник саме так, як його написала б дівчина 15 років (хіба, може, трохи більш граматично правильний)", — ділиться враженнями Анна Третяк.

"Щоденник Лоли" вже встиг викликати скандал у соцмережах, де батьки "шоковані й обурені порнографією" і вирішують, кому й куди писати скарги. Але тут варто зауважити, що Ольга Купріян пише про перший секс у старшокласників делікатно, без надмірностей, акцентуючи на емоціях і переживаннях підлітків, не оминаючи, втім, і лаконічного опису першого сексу, як його бачить і проживає 14-річна дівчина", — додає Марія Семенченко.

Есеїстика й художній репортаж

Олеся Яремчук, "Наші інші" ("Човен")

"Олеся Яремчук розповідає про громади національних меншин у різних куточках України. "Наші Інші" не просто показують цих Інших, а демонструють, що якраз у розмаїтті — наша сила, адже і розмаїття може бути монолітом. І ще вони нагадують, що кожен із нас може будь-якої миті за черговим життєвим поворотом стати тим Іншим. Тому багато її історій дуже щемкі, зворушливі, викликають емпатію, адже вони всі про нелегку долю й часто про страх — страх бути Іншим", — пише у рецензії Ярина Цимбал.

Стех Павло, "Над прірвою в іржі" ("Темпора")

Про репортаж Павла Стеха висловився Дмитро Крапивенко: "Це книга про "некомфортне повсякдення" й "незручних людей". Про іржу, яка роз'їдає старі електрички й наше суспільство. Це художній репортаж у чистому вигляді, де зимовий нічний краєвид із вікна вагону нагадує рентгенівський знімок, а пасажири п'ють або говорять на дві одвічні теми: здоров'я й політика. Де безвихідь і приреченість сусідять із комічним. Де іржаві кістяки радянських заводів можуть змінюватися природними красотами, а співрозмовники — від безхатьків до директорів краєзнавчих музеїв".

Літературознавство

Ганна Улюра, "365. Книжка на кожен день, щоби справляти враження культурної людини" (ArtHuss)

Володимир Панченко, "Повість про Миколу Зерова" ("Дух і літера")

Читайте також: "Золотий хрін": Названо автора найгіршої сцени сексу в українській літературі