Поиск

Американські джинґли, колоратурне сопрано та українські пісні: Що потрібно знати про Квітку Цісик

Американські джинґли, колоратурне сопрано та українські пісні: Що потрібно знати про Квітку Цісик

Розповідаємо у день народження співачки

Текст: Ольга Ковтун

Фото: Brent Ramsey

Їй могло б виповнитися 68 років

Багатьом Квітка Цісик відома як виконавиця легендарних українських пісень "Верше, мій верше", "Два кольори" і "Я піду в далекі гори". Проте не всім відомо, що насправді співачка народилася у США і прожила там все своє життя, а в Україні була лише один-єдиний раз. На іншому континенті вона змогла зробити приголомшливу кар'єру в музичній індустрії, а в Україні про музику Квітки Цісик велика аудиторія дізналася аж в 1990-х.

4 квітня, в день народження Квітки Цісик, ми хочемо розповісти більше про цю неймовірну жінку, чий унікальний голос закарбований в пам'яті мільйонів українців. Сьогодні їй могло б виповнитися 68 років.

Американські джинґли, колоратурне сопрано та українські пісні: Що потрібно знати про Квітку Цісик (фото 1)

Українка вдалечині від України

Квітка Цісик народилася в Нью-Йорку, у родині, яка походила з львівської інтелігенції. Її батьки емігрували в США у 1949 році, коли тікали від радянської влади. В дитинстві Квітка відвідувала "Пласт"  українську скаутську організацію патріотичного спрямування, чиї осередки є в усьому світі. Як і всі пластуни, вона їздила в гірські табори, вивчала українські пісні та звичаї. Таким чином, незважаючи на те що співачка знаходилася далеко від України, українська ідентичність змалечку була невід'ємною частиною її особистості.

Повне ім'я співачки  Квітослава, проте близькі називали її просто Квіткою. Так і з'явився псевдонім для майбутніх українських музичних записів. У США Цісик здобула популярність під іншим псевдонімом  Кейсі, поєднання перших літер її повного імені. З дитинства Квітка Цісик мріяла займатися музикою. Спершу хотіла стати скрипачкою, слідуючи стопами свого батька-музиканта. Пізніше Квітка прагнула стати оперною співачкою, адже володіла дуже рідкісним тембром голосу — колоратурним сопрано.

Існує лише одне інтерв'ю українською мовою, яке в 1992 році у США записав Олександр Горностай  тодішній керівник музичного ансамблю "Червона рута". В ньому співачка розповіла про свій вибір кар'єри: "Я побачила, що можу легко змінювати музичний стиль. Потім я вступила у музичну консерваторію в Нью-Йорку. Навчалася вокалу і думала, що буду оперною співачкою. Але зацікавилась іншим фахом. Це такий "студіо-сингінг". Співання у різних студіях для реклами або для композиторів".

В Україні Квітка Цісик була лише один раз, у 1983 році, коли приїжджала зі своєю мамою до Львова. На той час її пісні були заборонені в Радянському Союзі, а шанувальники могли дістати платівки лише контрабандою. Відтак, давня мрія співачки заспівати на своїй історичній батьківщині лишилася нездійсненною.

 

Рекламні джингли, пісні з Майклом Джексоном та премія "Оскар"

У юності Квітка Цісик займалася балетом та співала в хорі. Цікаво, що в тому ж хорі співав маленький Майкл Джексон, майбутній король поп-музики. Їхні шляхи перетнулися через багато років ще раз, коли Квітка співала на бек-вокалі Джексона. Пізніше вона також співпрацювала з Квінсі Джонсом  продюсером, який випустив у світ найвідоміші альбоми Майкла Джексона.

Квітка Цісик співала в клубах Нью-Йорка та експериментувала з різними музичними стилями: виконувала джаз, поп, рок. Через якийсь час її помітили американські продюсери і її кар'єра стрімко пішла вгору. Цісик стала надзвичайно популярною і почала отримувати пропозиції співпраці в рекламному бізнесі від найбільших рекламних компаній у США. Співачка записувала музику для різноманітних рекламних кампаній і стала однією з найдорожчих виконавиць джинглів. Квітка Цісик працювала з "Макдональдсом", "Пепсі", "Кока-Колою", American Airlines, а також із медіагігантами ABC, NBC, CBS.

Проте найбільш потужною була співпраця Квітки Цісик із компанією Ford Motor, для якої вона записала популярну пісню Have You Driven a Ford Lately? До самої смерті Цісик залишалася єдиним голосом їхньої автомобільної кампанії. В 1987 році Ford повідомили, що рекламну продукцію Квітки для їхньої кампанії прослухали понад 20 мільярдів слухачів. На той час це був світовий рекорд для соліста.

У 1977 році Квітка Цісик записала саундтрек для фільму You Light Up My Life з однойменною назвою, де також спробувала себе в ролі актриси. Пісня впродовж десяти тижнів очолювала першу позицію на Billboard, була номінована на "Греммі", отримала "Оскар" і премію "Золотий глобус" в категорії "Краща оригінальна пісня до кінофільму". Через конфлікт з режисером Джозефом Бруксом ім'я Квітки Цісик не було вказане в титрах, і співачка подала до суду.

Україномовна музика

У 1970 році за участі Квітки Цісик було записано та створено першу вінілову платівку Ivanku, на якій можна почути її голос. Повна назва платівки  "Іванку" та інші улюблені пісні молодих українців". Українські народні та популярні пісні були записані разом з оркестром та виконавцями Іреною Біскул і Володимиром Старосольським.

Упродовж 1980-х років Квітка Цісик за власний кошт записала ще два україномовні альбоми  "Квітка" і "Два кольори". Це обійшлося в близько 200 тисяч доларів. В записі альбомів брали участь найкращі музиканти Нью-Йорка, а також рідна сестра співачки Марія.

У 1990 році обидві платівки були номіновані на премію "Греммі" в категорії "Сучасний фольк". Про виконання україномовних пісень Квітка Цісик казала: "Ця збірка пісень є бажанням мого українського серця вплести радісні нитки в розшарпане життям полотно, на якому вишита доля нашого народу".

Дивіться такожOnuka запустила поетичний відеопроєкт. Перша на черзі — Леся Українка!

 

Больше