Поиск

5 причин подивитися фільм \"Аннетт\" Леоса Каракса, навіть якщо ви не любите мюзикли

5 причин подивитися фільм "Аннетт" Леоса Каракса, навіть якщо ви не любите мюзикли

Англомовний дебют режисера

Текст: Ольга Ковтун

Фото: IMDb

У стрічці звучить музика Sparks, а головні ролі виконали Адам Драйвер і Маріон Котіяр

В український кінотеатральний прокат вийшла стрічка “Аннетт” режисера Леоса Каракса. У липні 2021 року фільм відкрив Каннський кінофестиваль, де приніс французькому кіномитцю нагороду за “Найкращу режисуру”. Прем’єрa фільму в Україні відбулася минулого місяця на Одеському міжнародному кінофестивалі.

Кінокартина викликає бурхливі емоції cеред тих, хто її подивився. Незалежно від того, сподобався фільм чи ні, він нікого не лишає байдужим.

Деякі критики назвали “Аннетт” одним із найдивніших та найнезвичніших фільмів, які коли-небудь виходили на великі екрани. Інші жваво обговорювали акторську гру Адама Драйвера та Маріон Котіяр, які виконали головні ролі. У мюзиклі Леоса Каракса вони зіграли закохану пару митців — стендап-коміка Генрі та оперної співачки Енн. Сюжет розгортається навколо їхнього бурхливого життя і кар’єри в Лос-Анджелесі — місті вічного сяйва та слави. Їхні взаємовідносини змінюються назавжди після народження першої дитини — дівчинки Аннетт, яка має винятковий дар.

Розповідаємо, чому фільм “Аннетт” став справжньою сенсацією у світі кіно та чому на нього варто звернути увагу навіть тим, хто не є шанувальником жанру мюзиклу.

1. “Аннетт” — англомовний дебют культового французького режисера і сценариста Леоса Каракса.

Це також перший його фільм після більш ніж десятирічної перерви в кіно. Режисер, який є автором фільмів “Пола Ікс”, “Токіо!”, “Коханці з Нового мосту”, зняв непростий мюзикл, який може захоплювати й водночас бентежити. Дехто вбачає в “Аннетт” своєрідну кінематографічну сповідь Каракса, яка відкриває його внутрішній світ та запрошує глядачів до самоаналізу.

5 причин подивитися фільм "Аннетт" Леоса Каракса, навіть якщо ви не любите мюзикли (фото 1)
Кадр із фільму "Аннетт"

Наприкінці 1990-х дружиною та музою режисера була акторка російського походження Катерина Голубєва, яка у 2011 році померла в Парижі при загадкових обставинах. У них лишилась донька Анастасія, яку Леос Каракс виховує сам. Події так чи інакше знайшли відображення в фільмі “Аннетт”, де тема втрати та самотності проходить наріжним каменем через весь сюжет. Якщо передостанній фільм режисера “Корпорація “Святі мотори” присвячений пам’яті Голубєвої, “Аннетт” адресована його доньці. В стрічці дивним чином поєднуються теми любові, смерті, батьківства, мистецтва, внутрішніх переживань та непередбачуваностей долі — так, як це ніколи раніше не показували в мюзиклах.

Для тих, хто погано знайомий з творчістю Леоса Каракса, “Аннетт” може бути справжнім відкриттям і глибоким інтро в химерний світ французького режисера.

2. Маріон Котіяр і Адам Драйвер співають у фільмі самі.

Це була обов’язкова вимога Леоса Каракса. Під час Каннського кінофестивалю Маріон Котіяр розповіла, що режисер хотів, аби усі сцени в “Аннетт” виглядали натуралістично та життєво, тому вони самі виконували пісні. Зокрема, в сценах сексуального характеру. "У більшості класичних мюзиклів пісні записуються завчасно, а потім їх відтворюють на знімальному майданчику. Але тут Леос хотів, щоб усе було повністю живим. Це додало труднощів на майданчику: ми співали в дуже складних позиціях — повзали на спині або імітували оральний секс. Також були акробатичні пози, які технічно змінюють виконання пісні", — розповіла Маріон Котіяр.

Французька акторка також зазначила, що в картині Леоса Каракса багато елементів, які здивують шанувальників мюзиклів, адже головні герої "Аннетт" знімають табу, зазвичай притаманні цьому жанру в кіно. В мюзиклі Каракса герої виконують тривіальні речі — наприклад, є сцени кунілінгусу в туалеті.

5 причин подивитися фільм "Аннетт" Леоса Каракса, навіть якщо ви не любите мюзикли (фото 2)
Маріон Котіяр у фільмі "Аннетт"

Адам Драйвер і Маріон Котіяр мають досвід зі співом у кіно. У 2008 році Котіяр отримала премію “Оскар” у номінації “Найкраща акторка” за фільм “Життя у рожевому кольорі”, в якому виконала роль Едіт Піаф. У стрічці актриса більшість пісень виконала сама. Драйвер вразив своїм співом у фільмі “Шлюбна історія”, де він зіграв поруч зі Скарлетт Йоханссон. В “Аннетт” також зіграв актор Саймон Хелберг, який виконував роль диригента і теж співав самостійно.

3. Музику до фільму та сценарій створив мультиінструментальний гурт  Sparks, який заснували брати Рон і Рассел Маели.

Разом із Караксом, вони є співавторами “Аннетт”. Від початку фільм був задуманий як кінопроєкт Sparks. Відомо, що музиканти завжди були небайдужі до кінематографа і давно прагнули співпраці у цій сфері. У 2009 році брати випустили музичний альбом-мюзикл під назвою “Зваблення Інгмара Бергмана”, який повністю присвячений культовому шведському режисеру. А у 2017 році гурт випустив альбом Hippopotamus, до якого увійшов трек “Коли ти — французький режисер”, де музикантам підспівує... Леос Каракс.

Музика до “Аннетт” була написана майже десять років тому, і Sparks активно шукали режисера, який би зацікавився їхнім проєктом. Після зустрічі з Леосом Караксом, якого здивувала схожість теми з трагічною сторінкою з власного життя, стало зрозуміло, що фільму бути. Як і Каракс із донькою, брати Маели з'являються у фільмі — вони грають самих себе і йдуть вулицями Лос-Анджелеса разом із головними героями.

До речі, нещодавно про них вийшов документальний фільм The Sparks Brothers, який зняв Едгар Райт, а у 2022 році музиканти планують великий світовий тур.

4. Дівчинку Аннетт у фільмі насправді грає... лялька. Якщо казати точніше, спеціально для фільму їх було створено аж дев’ять штук.

І це не єдине, що може здивувати під час перегляду стрічки. Адже Леос Каракс — майстер поєднувати непоєднуване на великому екрані. Режисер навмисне придумав, що у фільмі будуть використовуватися ляльки-маріонетки, які втілюватимуть образ Аннетт від самого народження та впродовж її дорослішання. Він не хотів, щоб роль дитини виконували справжні діти, і не розглядав можливість використання цифрових технологій.

5 причин подивитися фільм "Аннетт" Леоса Каракса, навіть якщо ви не любите мюзикли (фото 3)
Кадр із фільму "Аннетт"

Герої Адама Драйвера і Маріон Котіяр у фільмі стають батьками дівчинки, в якої з часом проявляється незвичайний дар. Перед зйомками вони були змушені навчитися правильно “керувати” ляльками, які мали спеціальний механізм. У стрічці ляльки, наче живі істоти, роблять перші кроки, плачуть, всміхаються, співають.

У своїй заяві про “Аннетт” Леос Каракс розповів про цей задум: “Здавалося, що цей фільм неможливо зробити. Потім у мене з’явився образ: крихітна зірка, самотня та загублена серед нескінченної безодні — маленька Аннетт перед обличчям світу. Я подумав про Машу, маленьку дівчинку, з якою я познайомився багато років тому в Україні. Їй було два роки. Часом вона виглядала майже як старенька бабуся, але вона була прекрасною і зворушила мене. Маша стала натхненням для Аннетт. Але Аннетт для мене повинна була бути зрозумілою — чимось простим, витвором ручної роботи”.

Спеціально для фільму ляльок створили досвідчені дизайнери та майстри з виготовлення маріонеток — Естель Шарльє та Ромуальд Колліне.

5. “Аннетт” розповідає про вічні теми любові та смерті в контексті сучасної культури й торкається актуальних суспільних питань.

Фільм можна вважати історією кохання — прекрасного, захоплюючого, мрійливого і водночас токсичного та деструктивного. Самі по собі головні герої є і гармонійними, і абсолютно різними водночас. Генрі — самозакоханий нарцис, який зробив стендап своєю професією, що возвела його не п’єдестал, та з часом слава й успіх виявляються для нього непосильною ношею.

5 причин подивитися фільм "Аннетт" Леоса Каракса, навіть якщо ви не любите мюзикли (фото 4)
Кадр із фільму "Аннетт"

“Чому ти став комедіантом?” — запитує в нього аудиторія. “Бути коміком — єдиний відомий мені спосіб сказати правду й не бути при цьому вбитим”, — відповідає персонаж Адама Драйвера. Він щирий зі своєю публікою, і це й наблизило кінець його кар’єри. В той же час Енн — представниця високого елітарного мистецтва. Вона збирає повний оперний зал і зачаровує тисячі людей своїм чистим сопрано. Вона не боїться вмирати на сцені, бо знає, що це перевірений шлях до катарсису, і публіка це розуміє та їй аплодує. Вона не усвідомлює, що впасти в безодню можна там, де менше за все на це очікуєш.

Леос Каракс йде в ногу з часом і підіймає питання #Metoo, аб'юзу, деструктивних відносин у контексті екзистенційного протиставлення добра і зла. Він не прагне зробити фільм простим чи складним, зрозумілим або заплутаним — він просто показує життя у той спосіб, який він вважає найкращим. І лише глядач оголошує фінальний вердикт.

 

Дивіться також: 

Стали известны победители 78-го Венецианского кинофестиваля.

Усе для кіноманів: Найцікавіші фільми та серіали, які варто подивитися у вересні.

Возвращение в школу Мурдэйл: Смотрите трейлер третьего сезона Sex Education.

Больше