Поиск

Як вручення Шевченківської премії агенції \"Ухо\" вплине на сприйняття експериментальної та електронної музики

Як вручення Шевченківської премії агенції "Ухо" вплине на сприйняття експериментальної та електронної музики

Важлива подія

Текст: Buro 24/7

Злободенне питання

Мистецтвознавиця, кураторка, засновниця галереї сучасного мистецтва The Naked Room Лізавета Герман спеціально для BURO. розповідає про те, як присудження Шевченківської премії "Уху" може стати політичним важелем та вплинути на те, що відбувається навколо електронної сцени Києва.

Цьогоріч у сфері культурної політики країни сталася подія, яку можна назвати водороздільною. Національна премія України імені Тараса Шевченка, яка довгі роки асоціювалася з консервативною культурою та "шароварщиною", була присуджена реальним, а не номінальним зіркам сучасної української культури, які творять художній продукт рідкісного для країни професійного  і безкомпромісно світового  рівня. В галузі візуального мистецтва премію отримав Борис Михайлов, найвідоміший український фотограф у світі. Михайлов  постать світової величини, його персональну виставку приймав, наприклад, МоМА в Нью-Йорку. В цьому сенсі визнання його значимості країною, в якій він народився і працював значну частину життя, видається запізнілим. Але краще пізно, ніж ніколи.

Як вручення Шевченківської премії агенції "Ухо" вплине на сприйняття експериментальної та електронної музики (фото 1)
Виступ театру голосу La Gol на стадіоні "Динамо"

Ще важливішим прецедентом стала премія в галузі музики, яку комітет присудив камерній приватній агенції "Ухо". Заснована Сашею Андрусик та Євгеном Шимальським 2012 року, агенція відома виконанням ультрасучасних музичних творів, карколомною сценографією та нестандартними локаціями для виступів. Премія була присуджена "Уху" за серію концертів "Архітектура голосу", в рамках якої глядачі слухали вокальні концерти в різних дивних місцях: на стадіоні, під час прогулянки в парку, в басейні (деякі гості слухали та плавали). Серія була присвячена Києву, його маловідомим харизматичним закуткам, які були по-новому "озвучені" голосами вокалістів та цілих хорів.

Прецедент присудження Шевченківської премії такому нішевому проєкту важливий з декількох причин. По-перше, відзнака виводить "Ухо" на цілком новий рівень суспільного визнання. А разом з ним і сам продукт, з яким вони стратегічно працюють, — сучасну академічну музику. В Україні програмно працювати в цьому напрямку наважуються одиниці: бракує досвіду виконання, бракує підготовленої аудиторії. Унікальність "Уха" полягає також у тому, що вони зуміли зробити незнаний до них продукт видимим, ба навіть модним, далеко за межами суто музикознавців. Опери "Уха" збирали повні зали оперного театру, про їхні постановки писали всі глянцеві видання.

Як вручення Шевченківської премії агенції "Ухо" вплине на сприйняття експериментальної та електронної музики (фото 2)
Буто-опера "Медея" на паркінгу "Олімпійського", 2016

Можна по-різному ставитися до самого формату державних відзнак, можна ігнорувати державну підтримку з політичних міркувань, уклавши символічний пакт про взаємний ненапад, та одвічно шукати альтернативні шляхи розвитку своїх проєктів. Але у факті отримання головної премії держави є очевидна сильна сторона. Визнання на "високому" рівні є вагомим аргументом на користь цінності дуже нішевого продукту в очах широкої аудиторії, яку складно самотужки охопити. Широке визнання, втім, зовсім не означає потакання смакам. Мова йде радше про розвиток цього смаку. І "Ухо" з цим планомірно працює. Музика, яку продюсує та виконує "Ухо", не  має обов'язково подобатися всім. Масовим продуктом вона не може й не мусить бути. Проте проєкти "Уха" піднімають загальний рівень музичної сфери та живлять усю екосистему української культури. Результати такого живлення будуть проявлятися всюди: від програми профільних вишів до поп-музики. Підтримку сучасної культури можна порівняти з необхідністю підтримки фундаментальних наук. Широкий загал не побачить практичних результатів лабораторної роботи фізиків чи математиків. Проте плоди наукової роботи стосуються усіх без виключення галузей щоденного життя.

Як вручення Шевченківської премії агенції "Ухо" вплине на сприйняття експериментальної та електронної музики (фото 3)
Концерт "Ухо"-ансамбля в артцентрі "Плівка"

По-друге, таке присудження піднімає авторитет самої премії серед професійної аудиторії, причому як української, так і міжнародної. "Ухо" співпрацює з лейблами та знаковими композиторами сучасності з усього світу. Визнання їхньої роботи у власній країні суттєво піднімає реноме держави. Дозволю собі музичну метафору. Державна премія є камертоном: коли професійна спільнота чує максимально чистий звук, зрозумілішою стає ширша система координат культурної політики. Для інших це стає обнадійливим знаком: нішеві ініціативи з бездоганною репутацією таки потрібні тут і зараз.

Третя причина важливості присвоєння премії "Уху" саме зараз пов'язана з викликами пандемії. Останній рік в умовах повного або часткового локдауну був критичним для всіх подієвих проєктів. "Ухо" скасувало концерти, які були заплановані роками наперед. Відсутність живих виступів ускладнила зв'язок з аудиторією. Тим більше цінним та обнадійливим стає присудження премії (в тому числі грошової) малій ініціативі, яка сьогодні як ніколи потребує фінансової та моральної підтримки.

Як вручення Шевченківської премії агенції "Ухо" вплине на сприйняття експериментальної та електронної музики (фото 4)
Фото: slukh.media 

І наостанок, не можу не написати про символічне і трагічне співпадіння: за декілька днів до урочистої церемонії нагородження "Уха" стався брутальний поліцейський рейд на головний осередок електронної сцени Києва, частиною якої є агенція. Ввечері 15 травня були зірвані два концерти, що проходили в культових клубах Closer та Mezzanine на території колишньої ткацької фабрики на Нижньоюрківській, 31. Поліцейські в масках під приводом превентивних карантинних заходів жорстоко обійшлися з гостями, які чекали початку концертів на вулиці та всередині. Жодного притомного пояснення та посилань на реально діючі нині обмеження озвучено не було. Отже, присудження премії "Уху" може стати важливим політичним важелем. І вплине на те, що чи не головна складова сучасної музичної культури електронна та експериментальна музика  не буде сприйматися як маргінальна. А музиканти та активісти цієї сфери отримають підтримку і захист держави замість актів невмотивованої агресії з боку окремих її інституцій.


Читайте також: Концерти в Кирилівській церкві та на нудистському пляжі: Пригадуємо улюблені проєкти музичної агенції "УХО".